sobota 26. září 2009

Alternativní přednášky k předmětu AD4M33NMS

Vážení studenti,
vzhledem k tomu, že někteří z Vás získali znalost vybraných partií předmětu Návrh a modelování softwarových systémů absolvováním předmětů předchozích, rozhodlo se vedení programu Otevřené informatiky pružně reagovat nabídkou alternativních přednášek pokročilé Javy. Přednášky by měly obsahovat techniky používané při implementaci komplexních systémů či kritických aplikací, kde je nutná maximální optimalizace kódu z hlediska efektivity a výkonu.

Obsah přednášek:
  • synchronization, reentrant locks, deadlocks
  • volatile, atomic operations, atomic objects, atomic field updaters
  • non-blocking algorithms introduction
  • java implementation of non-blocking algorithms in concurrency package
  • memory management efficiency - garbage collection, immutable objects
  • singleton, parametric singletons, autoboxing, serialization of parametric singletons
  • object pooling, references (strong, weak, soft, phantom), cache for parametric singletons
  • threads - thread pooling, thread interrupts

Uvedený seznam témat není závazný a bude se vyvíjet dle zájmu studentů. Předpokládá se znalost Javy na vyšší než začátečnické úrovni. Přednášky budou probíhat v českém jazyce.

Otevřená informatika si klade za cíl vychovávat vysoce kvalitní vědeckovýzkumné pracovníky a schopné aplikačně-průmyslové odborníky. Proto doufáme, že tímto krokem dokážeme vyjít vstříc náročným studentům, u kterých bude podporován individuální rozvoj a specializace na vysoké úrovni.

pondělí 21. září 2009

Vývoj internetových aplikací s Googlem

Mezi volitelnými předměty, připravenými ve spolupráci s předními IT společnostmi (viz předchozí příspěvky v blogu), je i předmět Vývoj internetových aplikací A4M33VIA, ve kterém budou témata přednášena předními odborníky společnosti Google, kteří navštíví prahu u příležitosti vývojářské konference Google Developer Day 2009. Studenti (nejen Otevřené informatiky) tak mají letos unikátní příležitost dozvědět se o nejmodernějších technologiích společnosti Google přímo z úst těch, kteří je ve vývojových laboratořích Google tvoří.
Podrobé informace o obsahu předmětu i jeho organizaci jsou na webových stránkách předmětu:
https://cw.felk.cvut.cz/doku.php/courses/a4m33via/start

čtvrtek 17. září 2009

Spolupráce s průmyslem a volitelné předměty II.

Ke skupině předmětů, které jsou připravovány ve spolupráci s odborníky z průmyslu patří i předmět Enterprise Java (X33EJA) z programu Elektrotechnika a informatika, který se bude letos vyučovat již třetí semestr a je o něj velký zájem.

X33EJA - Enterprise JavaRozsah: 2p+2c, přednáší Ing. Petr Aubrecht, CA (Computer Associates)
F, 2+2, kl.z.
Předmět je určen pro studenty se zájmem o návrh a implementaci složitých informačních systémů, kteří mají dobrou znalost programovacího jazyka Java a zkušenosti s návrhem jednoduchých javovských aplikací v rozsahu odpovídajícím osnovám předmětu X36PJV Programování v jazyku Java. Studenti se seznámí s moderními javovskými technologiemi určenými pro implementaci podnikových informačních systémů, zejména technologiemi J2EE, jejich společným kontextem a souvislostmi, technologiemi pro webové aplikace, servlety, Java Server Pages (JSP), frameworky, webovými službami a implementačními technikami.

Doplňuji ještě přehled předmětů z blogu o základní informace, které jsou kvůli problému v KOSu zatím nedostupné:
- Úvod do administrace a diagnostiky Solarisových systémů (A4M33UAS): S, 3kr., 1+1, kl.z., kap. 20
- Softwarove inzenyrstvi pro praxi (A4M33SEP): S, 6kr., 2+2, z,zk, kap. 60
- Vývoj internetových aplikací (A4M33VIA): S, 3kr., 1+1, z, kap. 180
- Řízení projektů (A4M33RPR): S, 3kr, 1+1, kl.z., kap. 20

středa 16. září 2009

Výběr volitelných předmětů v magisterském programu

Volba volitelných předmětů jistě přinese řadu otázek. Rada programu proto připravila obecný návod, který by měl většinu z těchto otázek zodpovědět. Případné další otázky mi můžete poslat mailem. Pokud vám otázky nebo připomínky připadají jako obecné, formulujte je prosím v diskusi k tomuto příspěvku, ať si je mohou přečíst i ostatní.

pátek 4. září 2009

Spolupráce s prumyslem a volitelné predmety

Vázení studenti,

magisterský obor softwarové inzenýrství Otevrené informatiky slibuje studentum orientaci na prumyslovou spolupráci. Pripravenost a ochotu spolupracovat na výuce v oblasti softwarového inzenýrství vyjádrily prední softwarové spolecnosti (IBM, Google, SUN, Profinit a dalsí) a ve spolupráci s nimi jsou pripraveny ctyri predmety ze skupiny volitelných predmetu, které se budou vyucovat zkusení experti techto spolecností:

Rízení projektu
Rozsah: 1p+1c, prednásí Ing. Miroslav Cink, IBM
Cílem predmetu je poskytnout studentum prehled o problematických oblastech rízení projektu, ukázat typické chyby na nichz projekty ztroskotávají a pripravit je do praxe na roli vedoucího projektu i na roli clena projektového týmu. Soucástí bude rozbor prípadových studií s predpokládanou aktivní úcastí studentu. Pripraveno na základe best practices projektového rízení, s pomocí vlastní IBM metodologie rízení projektu a na základe vlastních zkuseností prednásejícího s rízením projektu v IT.

Úvod do administrace a diagnostiky Solarisových systému
Rozsah: 1p+1c, prednásí Mgr. Martin Karác, SUN Microsystems
Predmet je venován prehledu hlavních rysu komercní i opensourcové vetve Solarisu. Jeho cílem je obohatit uzivatele jiných systému (predevsím linuxových) o administrativní postupy a nástroje vyuzívané v solarisových systémech a poskytnout jim urcitý nadhled nad tím, jak ruzné mohou být prístupy ke správe operacního systému v unixovém svete.

Vývoj internetových aplikací
Rozsah: 1p+1c, prednásí lektori Google (prednásky v anglictine)
Predmet se zameruje na popis a praktické pouzití cloude computing, výhody a nevýhody programování na Internetu. Postupy návrhu budou demonstrovány na praktických príkladech. Budou popsány a demonstrovány základní algoritmy pro zpracování velkého mnozství dat MapReduce, návrh webové aplikace pro lokální vyhledávání, pouzití nekolik ruzných API pro mashup aplikace. Bude probrány základy pouzití API pro uzivatelská rozhraní a ukázány príklady pouzití stávajících AJAX knihoven. Budou predstaveny moznosti pouzití Google infrastruktury.

Softwarové inzenýrství pro praxi
Rozsah: 2p+2c, prednásí Ing. Tomás Krátký, Profinit s.r.o.
V rámci predmetu Softwarové inzenýrství pro praxi budou systematicky probrány primární a podpurné cinnosti softwarového inzenýrství. Dále bude probráno vedení softwarového projektu, softwarový proces, údrzba software a tvorba nabídek. Vse bude ilustrováno situacemi z reálných projektu. Výklad kazdého tématu bude typicky obsahovat základy teorie, minimální nárok na praxi, checklisty a templates, ukázky z praxe a doporucenou literaturu.

Verime, ze vás tato nabídka zaujme a vyuzijete moznost získat navíc nejen odborné znalosti, ale i prevzít zkusenosti spickových odborníku s mezinárodní praxí. Tyto predmety budou nabízeny specificky v urcitém semestru, podle mozností externích lektoru. Zájemcum tedy doporucujeme predmet si zapsat, moznost stejné volby v prístích semestrech nelze zajistit.

Tomas Vlcek (Martin Rehak)

čtvrtek 3. září 2009

Jak jsem nikdy nevyrobil žádného robota

Ti z Vás, kdo čtou Hospodářské noviny a zejména pak jejich víkendovou přílohu, čeká dneska Pán robotů - rozhovor se mnou o umělé inteligenci, multi-agentních systémech a budoucnosti v robotice. Oceňuji trpělivost pana redaktora, se kterou rozhovor připravoval a jeho profesionalitu. Pracovalo se mi s ním velmi dobře.

Rozumím tomu, že je v spoustě případech potřeba použít nadsázku, aby jinak nudné téma dokázalo přitáhnout čtenáře. Například proto jsem nakonec souhlasil s fotografií, kde vypadám jako bych propagoval Starbucks, nebo přistál z Marsu.

Nicméně upoutávka na přední straně vydání, která motivuje čtenáře příslibem vyprávění o tom jak jsem vyrobil robota pro U.S. Army, je zavádějící a extrémě nepřesná. Pozorný čtenář bude zklamán a zmaten a bude si říkat, že je škoda, že vyprávění o americkém válečném robotovi se muselo redakčně krátit. Chci všechny, komu se vydání dostalo do roky ujistit, že jsem nikdy žádného robota pro U.S. Army ani pro nikoho jiného nevyrobil.

Stejně tak název rozhovoru jsem neautorizoval. Nevlastním žádné roboty, kteří by hrály skvělou ligu. V rozhovoru jsem chválil laboratoř mobiliní robotiky na naší katedře, které dosahuje v robotice dobrých úspěchů. Ačkoliv jsem si dával velmi dobrý pozor, abych se nechlubil žádným jiným než vlastním peřím, nebylo to nic platné.

Hezké čtení

Michal Pěchouček

úterý 1. září 2009

Volitelné předměty a angličtina v OI

Vážení studenti.

Rádi bychom Vás seznámili s několika principy Otevřené informatiky, které Vám pomohou se správně orientovat při rozjezdu Vašeho studia:

1) Volitelné předměty:

Během celého bakalářského studia si zapíšete 6 volitelných předmětů, z nichž 3 jsou humanitně-ekonomické (včetně cizích jazyků kromě angličtiny) a 3 jsou odborné. Volba je na Vás, rozhodujte se zodpovědně. Rada OI Vám bude při výběru pomáhat tím, že Vám bude postupně doporučovat vybrané předměty s ohledem na jejich kvalitu a relevanci k Vašemu profilu. S ohledem na náročnost prvního ročníku Vám doporučujeme si vybrat právě humanitně-ekonomické předměty v prvním a druhém semestru. Nic Vám však nebrání v tom, abyste si vybrali v prvním ročníku odborné volitelné předměty a humanitně ekonomické studovali až ve třetím ročníku. V kategorii odborných předmětů Vám rada OI doporučuje si vybrat z povinných předmětů jiných oborů OI, než jaký studujete, nebo povinných předmětů jiných programů na FEL. I s ohledem na to, že ještě nejste do oborů rozřazeni, Vám doporučujeme si zapsat v prvním ročníku humanitně ekonomické předměty.

2) Angličtina:

Angličtina je pro OI klíčová dovednost a cílem programu je vychovat studenty schopné studovat odborné předměty v angličtině. Student splní požadavky na jazykové schopnosti tím, že absolvuje alespoň jeden povinný nebo alespoň dva volitelné předměty v angličtině. V současné době je pro vás připraven předmět Fyzika pro OI v anglické verzi, ale nabídka se bude rozšiřovat postupně s náběhem anglické verze studia OI. Připravenost studovat Fyziku (nebo jiný předmět) v angličtině bude bude prokázána úspěšným absolvováním zkoušky AJ pro OI. Je vám k dispozici přípravný kurz, povinný ale není. Tento volitelný kurz "Příprava na studium v angličtině" si muže zapsat jen ten, kdo složí úspěšně vstupní kurz. Bohužel, na to, abyste úspěšně napsali vstupní test se musíte připravit sami.

(pozn. Technicky to je realizováno tak, že po složení výstupního testu si můžete zapsat předmět Fyzika pro OI v angličtině. Nechcete-li studovat fyziku anglicky, pak si ji složíte česky a katedra jazyků posoudí vaši způsobilost studovat v angličtině individuálně, prokážete-li, že jste složil(a) zkoušku z jiného povinného předmětu nebo jiných dvou volitelných předmětů anglicky.)

3) Minor:

Jak víte, OI nabízí absolvování doplňkové specializace zvané 'minor'. Minor splníte, když si zapíšete 4 povinné předměty jiného oboru než je Vaše hlavní specializace. S ohledem na množství volitelných předmětů, které si můžete vybrat, je minor připraven hlavně pro magistry. Nicméně i v bakaláři lze složit minor a to v oblasti managementu. Tento minor je definován následujícími 4 předměty: A1B16MME Makro a mikroekonomika, A1M16FIU Finanční účetnictví, A0B16EPD Ekonomika podnikání a A0M16MGM Management. Složením těchto 4 předmětů získáte minor Management.

4) Rozřazování do oborů:

Studenti budou do oborů rozřazování na základě své volby, na základě kapacity oborů a na základě dosaženého prospěchu.