úterý 20. října 2009

Šifrovačka v Kostce

V pondělí 12. října proběhla menší seznamovací akce pro studenty prvního ročníku bakalářské etapy Otevřené informatiky. Protože byla akce pořádána členy týmu OI, necháme promluvit hlas Tomáše Jarolímka ze studentské strany (autorovi se omlouváme za lehké zestručnění textu).

…v pondělí jsem se vydal na Karlovo náměstí do Kostky, protože jsem pár dní předtím dostal echo, že mám možnost právě zde poznat své spolužáky z bakalářské etapy...

Ano, akce se konala v prosklené Kostce mezi Fakultou strojní a elektrotechnickou.

Řekl jsem si, že to je prima nápad, a když jsem dorazil ve stanovený čas, v Kostce už pár spolubojovníků bylo přítomno, ne mnoho, ale zřejmě naše zvídavé jádro. Přišlo mi to jako naše budoucnost, protože takhle nějak možná budou vypadat přednášky za pár měsíců (polovina lidí vypadne, druhá polovina se rozhodne na přednášky nechodit a zbude tam jen to málo, které má pevné nervy a "hodně" času:). Každopádně jsme se tam přišli seznámit a trošku se pobavit a k tomuto účelu nám byla zajištěna seznamovací hra, ve které jsme se sice téměř vůbec neseznámili (důvody budou vysvětleny níže), ale doktorandi katedry kybernetiky, kteří akci připravili, mysleli opravdu na všechno, a tak jsme po této hře společně zavítali do malebné restaurace poblíž Karlova náměstí, kde se mohlo naše seznamování rozjet naplno.
V šest hodin jsme tedy postupně nakráčeli do Kostky, kde nám byla vysvětlena "velice jednoduchá" pravidla, která rozluštit byl už také takový první malinký oříšek, ale nakonec jsme se všichni zorientovali a začali pobíhat po téměř celém areálu ČVUT na Karlově náměstí a začali jsme hledat šifry, které pro nás byly připraveny.

Omlouváme se za lehce komplexnější pravidla, příště se pokusíme hru co nejvíce zesrozumitelnit.

Hráli jsme v týmech po 3-4 lidech a v průběhu hry jsme zjistili, že každý tým má ještě 2 týmy, se kterými se musí spojit, aby se dostal ke správnému vyřešení celé šifry. Každý člověk z týmu si našel svoje uplatnění ať už jako "luštič","zapisovatel" tak i jako "držák tužek a papírů":) Každopádně jak se říká „víc hlav víc ví“ a toto pořekadlo platilo i v této hře, a proto se většinu šifer podařilo rozluštit.

Jeden z týmu věděl tohle, druhý tamto a tak se postupně luštilo a luštilo, ať už správně, tak i špatně, kolikrát vznikaly nové, avšak zajímavé konspirační teorie o různých šifrách, ovšem seznámili jsme se pouze v kruhu svého týmu, jelikož každý pobíhal a pobíhal, hledal nové šifry, běhal k již nalezeným a snažil se vymýšlet nové a nové teorie. Nejdříve byla celá hra plánována na hodinu, pak na hodinu a půl, nakonec jsme nad šiframi strávili dvě hodiny a pouze jedné trojici týmů se povedlo tuto šifru rozluštit. Ostatní týmy by tam nad luštěním možná strávily i celou noc :)

Nicméně oceňujeme snahu všech zúčastněných, některé šifry byly opravdu nechutné. Za šifru v Pythonu se tímto omlouvám :)

Po skončení a vyhlášení vítězů, kteří obdrželi trička OI, jsme se všichni přesunuli do restaurace, kde seznamování nabralo konečně obrátky, byli jsme tam všichni společně, nikdo nemusel nikam odbíhat, začali jsme povídat o sobě, o tom co nás baví, o tom co se děje ve světě a tak získali kontakty, které se nám budou hodit při společném studiu. Jsem rozhodně rád, že jsem se akce zúčastnil a doufám, že se zase brzy uskuteční něco podobného, kam přijdou i další spolustudenti, abychom mohli tvořit pevný velký tým OI studentů :)

My jsme také potěšeni, že přišlo dost studentů, kteří si hru a večerní posezení, které bylo velice příjemné i pro nás, náležitě užili a věříme, že tato malá šifrovačka odstartuje řetěz akcí dalších. Budeme se těšit :)

Více fotek najdete v albu Otevřené informatiky!

Tým OI

pátek 9. října 2009

Studentský projekt na multi-agentní simulaci ve spolupráci s IBM

Centrum agentních technologií (ATG), výzkumná skupina, která se aktivně angažuje v OI, hledá zájemce o zajímavý technický projekt. Dlouhodobě se zabýváme multi-agentními simulacemi komplexních systémů a netriviálních jevů, jako například letový provoz, elektronika v automobilu, humanitární logistika nebo výrobní proces. Před nedávnem jsme byli osloveni výzkumným centrem společnosti IBM o navržení architektury a vývoj prototypu agentní simulace komplexních budov.

Jak ATG, tak IBM mají zájem tohoto projektu zapojit 1-2 studenty, kteří by pracovali na projektu koncepčně zadaném IBM pod vedením expertů z ATG. Pro práci na projektu je předpokladem dobrá znalost Javy, schopnost pracovat s již vytvořeným kódem, schopnost samostatné a iniciativní práce ale i chuť zapojit se do týmu ATG. Práce na projektu bude honorována firmou IBM.

Na dané místo proběhne konkurz organizovaný ATG. zájemci, nechť se hlásí na jakob@agents.felk.cvut.cz do 16.10.2009


Michal Pěchouček

http://agents.felk.cvut.cz
http://www.ibm.com/

čtvrtek 1. října 2009

Pozvánka na předmět na MFF UK: Vývoj počítačových her

I v novém akademickém roce probíhá na matematicko-fyzikální fakultě UK předmět "Vývoj počítačových her", který je přístupný i studentům ČVUT FEL.

Přednášející: Mgr. Otakar Nieder (Bohemia Interactive Simulations), Mgr. Cyril Brom, Ph.D. (MFF UK)
Rozsah: 2+2 (z, zk)

Přednáška přináší vhled do celkové problematiky vývoje počítačových her od globálního pohledu na herní trh, přes složení vývojářského týmu, po konkrétní záležitosti týkající se designu, grafiky a programování. Témata přednášky se týkají nejen vývoje her na PC, ale věnují se i hrám na konzole a přenosná herní zařízení. Detailní anotace zde.

Začátek: 2.10., 9:00, posluchárna S4 (MFF UK Malostranské nám. 25)

Předmět je určen studentům třetího a vyšších ročníků. Vyžaduje se dobrá znalost C/C++. Po úspěšném absolvování bude předmět studentům FEL uznán jako předmět typu F (celofakultní nabídka).

Počet míst pro studenty ČVUT FEL je omezen. Zájemci nechť se hlásí Cyrilu Bromovi na brom@ksvi.mff.cuni.cz. Kontakt na FEL ČVUT: Michal Jakob, michal.jakob@agents.felk.cvut.cz