pátek 26. února 2010

První akce GUG ČVUT o rozšířeních pro Google Chrome a Firefox měla úspěch


V pondělí 22. února se na ČVUT FEL uskutečnila za podpory GUG.CZ první akce Google User Group ČVUT. Martin Hassman a David Majda na ní porovnali tvorbu rozšíření pro prohlížeče Google Chrome a Firefox. Ve skoro 90 minutové přednášce se nejprve Martin Hassman postaral o "teoretický" úvod, ve kterém popsal jak se rozšíření tvoří v Google Chrome a v čem se liší od rozšíření pro Firefox. Poté se slova ujal David Majda a v přímém přenosu naprogramoval pěknou Chrome extenzi pro single-click publikování citací na Twitter. Soudě podle ohlasu a množství dotazů bylo publikum, čítající téměř 80 návštěvníků, spokojeno.

Z přednášky je k dispozici videozáznam, slidy, zdroják k vytvořenému rozšíření a samotné rozšíření.

GUG ČVUT má ambici pořádat akce tohoto typu pravidelně. Aktuální dění můžete sledovat jak na blogu, tak na Facebooku a budeme rádi, když přispějete nápady na témata a aktivity, které byste v rámci GUG ČVUT chtěli v budoucnu vidět.

Z tým GUG ČVUT,
Michal Jakob

středa 24. února 2010

Volitelný předmět "Umělé bytosti" na MFF UK

Do magisterského programu Otevřená informatika byl jako volitelný předmět zařazen předmět "Umělé bytosti" vyučovaný v letním semestru 2010 na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Předmět se zabývá znalostními reprezentacemi a řídícími architekturami pro inteligentní virtuální agenty (IVA). Techniky IVA nacházejí stále širší uplatnění v realistickým tréninkových simulacích, modelování skupinových jevů, stejně jako v počítačových hrách, filmovém průmyslu apod. Detailní anotace předmětu zde.

Předmět v rozsahu 2+1 je zakončen zápočtem a zkouškou. První přednáška bude již tento pátek 26.2. od 9:00 v místnosti S4, Malostranské nám., MFF UK.

Po úspěšném absolvování bude předmět studentům magisterského programu Otevřená informatika uznán jako volitelný předmět.

Bližší informace Cyril Brom (MFF UK) a Michal Jakob (FEL ČVUT).

úterý 16. února 2010

Google User Group ČVUT startuje přednáškou porovnávající tvorbu rozšíření pro prohlížeče Google Chrome a Firefox

Na FEL ČVUT vzniká místní skupina Google User Group, volné uskupení studentů, výzkumníků, vývojářů a dalších zájemců o technologie firmy Google, a internetové a cloud-computingové technologie obecně. Cílem skupiny, tvořící jednu z několika místních skupin mateřského GUG CZ, je umožňovat jejím členům seznámit se s novými technologiemi a trendy v oblasti, stejně jako navázat zajímavé kontakty, a to nejen v rámci ČVUT -- setkání skupiny jsou otevřeny a navštěvovány i veřejností. Informace o akcích GUG ČVUT lze získat na blogu skupiny a prostřednictvím její Facebookové stránky.

První akce GUG ČVUT se uskuteční už příští pondělí 22.2. v 18:15 v místnosti KN:E-301 (bývalá K9) na FEL ČVUT Karlovo náměstí 13 (budova E). Martin Hassman a David Majda na ní ve své přednášce porovnají základní principy tvorby rozšíření (extensions) pro prohlížeče Google Chrome a Firefox. Detailně se zaměří na tvorbu rozšíření pro Google Chrome, ukáží jejich možnosti a předvedou i vytvoření jednoho rozšíření naživo. Přednáška je navázaná na probíhající velkou vývojářskou soutěž "Top Extensions" o cestu na Google I/O a další ceny. Na akci je nutné se registrovat zde.

Připomeňme, že studenti programu Otevřená informatika mají možnost zapojit se v rámci svých ročníkových, bakalářských a diplomových prací do projektů přímo podporovaných firmou Google, a to jak v oblasti mobilních technologií, tak sociálních sítí. Budeme rádi, když nově vzniklá komunita GUG ČVUT tyto možnosti doplní a stane se v budoucnu líhní mnoha inovativních projektů a nápadů.

Za organizační tým GUG ČVUT,
Michal Jakob

středa 10. února 2010

A4M33PAH Kurz plánování a hry s expertem z Technionu



Technion je excelentní technická univerzita v Haifě, která je líhní špičkových informatiků a patří do TOP 30 univerzit na světě v inženýrských a přírodovědných disciplínách. Právě proto se v Haifě koncentrují výzkumná a vývojová centra firem jako je Google, Yahoo! nebo IBM Research Lab. OI se podařilo získat hostujícího přednášejícího Carmela Domshlaka pro předmět Plánování a hry, který se přednáší v rámci oboru a minoru Umělé inteligence. Carmel patří mezi absolutní světovou špičku v oblasti automatického plánování a umělé inteligence. Před tím než nastoupil na Technion, pracoval na Cornell University ve Spojených státech.

První část předmětu orientovanou na plánování bude Carmel přednášet netradičním blokovým způsobem v týdnu 22. února do 26. února a to v pozdně odpoledních hodinách. Tato výuka bude organizována anglicky. V následujících dvou týdnech bude Michal Pěchouček poskytovat konzultace (bude odpovídat na dotazy) k odpřednášené látce. Ačkoliv není účast na přednášce v OI povinná, je absolvování přednášek zcela zásadní pro nabytí potřebné znalosti. Cvičení bude organizováno klasickým, neblokovým způsobem a bude v češtině. Druhou (menší) část týkající se her bude přednášet Michal Pěchouček v závěru semestru.

Rozvrh přednášek 22.- 26.2.2010:
Po: 16:15 - 17:45 (T2:C3-54)
Út: 16:15 - 17:45 a 18:00 - 19:30 (KN:E112)
St: 16:15 - 17:45 a 18:00 - 19:30 (KN:E112)
Čt: 16:15 - 17:45 a 18:00 - 19:30 (KN:E112)
Pá: 11:00 - 12:30 a 12:45 - 14:15 (KN:G205)

za Tým OI
Michal Pěchouček

Google Android OI

Jak jistě studentům Otevřené informatiky i jiných programů na Elektrotechnické fakultě neuniklo, v zimním semestru byl vypsán díky partnerství se společností Google předmět Vývoj internetových aplikací (A4M33VIA). Odezva studentů byla velmi pozitivní a vyhlášení nejlepších aplikací vytvořených v rámci semestrálního projektu bude možné shlédnout tento pátek 12. února 2010 od 11:00hod. v místnosti KN:E-301.

V rámci vyhlášení výsledků A4M33VIA budou rovněž představena témata diplomových prací GoogleOI zaměřená na návrh aplikací pro zlepšní kvality života zrakově postižených pomocí mobilního telefonu Google G1 (OS Android). Společnost Google darovala ČVUT FEL šest přístrojů, proto bude vyhlášen konkurz a šest vybraných studentů bude mít možnost pracovat na prestižní diplomové práci pod vedením expertů z CMP a ATG. Další informace včetně informací o přihlášení se naleznete na adrese http://informatika.felk.cvut.cz/pro-studenty/temata-BP-DP.


Ondřej Vaněk, Štěpán Kopřiva

pondělí 1. února 2010

Nový volitelný předmět Corporate Performance Management

V rámci tzv. průmyslových volitelných předmětů Otevřené informatiky byl ve spolupráci s firmou IBM připraven a schválen nový předmět A4M33CPM - Corporate Performance Management. Předmět si již lze zapisovat pro nadcházející letní semestr, je vyučován v češtině v rozsahu 0+2 a je zakončen klasifikovaným zápočtem.

Svou náplní splňuje požadavky na akademickou certifikaci společnosti IBM (studenti mohou získat po absolvování oficiální akademický certifikát) a je vyučován vybranými univerzitami zapojenými do akademické iniciativy společnosti IBM.

Absolvent předmětu bude mít základní náhled na problematiku řízení výkonnosti podniku, tzv. performance managementu. Předmět jde za hranice problematiky business intelligence, která se zaměřuje na podání vysvětlení proč se něco určitým způsobem děje (pomocí nástrojů reportingu a analýzy). Studentům je představena navazující disciplína performance management (někdy též corporate performance management), která dává odpověď nejen na otázku, proč se něco děje, ale i na otázku co a jak bychom měli dělat (modelování, plánování, forecasting a what-if analýzy), aby se vzniklá situace změnila.

Téma Corporate Performance Management (CPM) je relevantní pro všechny firmy a společnosti, bez ohledu na oblast působnosti. Studenti se s ním v praxi dříve nebo později vždy setkají. Každá společnost totiž využívá analytické informace (analýza profitability a výkonnosti pro finanční plánování), manažerské informace pro CFO (finančního ředitele) a finanční týmy (rozpočty, statutární reporting, finanční výkazy pro management) a také manažerské informace pro členy vedení a rozhodovací týmy. Požadavky v praxi většinou kladou lidé, kteří technologii neznají a naopak výstupy a nástroje připravují lidé, kteří běžně nerozumí obsahu. To pak ve většině případů vede k nekomplexním nebo chybným výstupům.

Studentům je v úvodní části předmětu představen koncept performance managementu a architektura řešení. Rozsah problematiky je demonstrován na praktické případové studii. V druhé části předmětu studenti zpracovávají samostatně modelové zadání problému, včetně konkretizace úvodních požadavků, analýzy jednotlivých aspektů řešení, jejich modelování až po závěrečné vytvoření OLAP kostky a prezentaci finálního výstupu. Jednotlivá cvičení jsou koncipována jako konzultace a semináře pod vedením zkušeného odborníka ze společnosti IBM a Centra znalostního managementu FEL.

Cílem předmětu není technologické pojetí problematiky (nástroje, architektura, programování), ale naopak pochopení praktické stránky využívání CPM a vytvoření přechodového „můstku“ mezi těmito dvěma světy. Předmět je koncipován jako rozšíření technologického pohledu na problematiku o analytický, obchodní a manažerský přístup. Je postaven na reálných příkladech řešení požadavků byznysu pomocí IT a praktická část bude probíhat na technologii IBM Cognos.