pátek 16. prosince 2011

III. OI výšlap na Sněžku! 2.-3.12.2011

Protože raději žijeme (= studujeme, sportujeme, čteme si + to, co se sem nedá napsat ;-) než píšeme články na Blog, o letošním super výšlapu na Sněžku stručně:
1) Počet odvážných OI a jejich kamarádů = 27 (přespání v Peci pod Sněžkou) + 1 fenka + 2 další nadšenci v sobotu = 29 + 1 (z toho 1 profesor Matas, 1 otužilec a 2 blondýnky),
2) Ubytování Chata pod Studničnou = spokojenost,
3) Počasí krásné, jako při každé OI akci ;-) (vítr 10m/s, -9 stupňů)
4) Vyšli jsme 9:15, dorazili po 16hod. = cca 7 hod.
5) Ušli jsme necelých 17km a nastoupali 1128m.
6) Fotky z akce ke zkouknutí zde.

Těšíme se na 4. ročník! :-)

středa 26. října 2011

Lucia Fedorová: Z Karlova náměstí na ETH Zurich, do Googlu a zpět do Jámy lvové

Program Otevřená informatika a katedra kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT vás srdečně zvou na přednášku z cyklu "Zajímaví lidé s kořeny na (FEL) ČVUT", která se uskuteční 2. listopadu 2011 (středa), v 18:00 hod., místnost T2:D3-309, přednášející Lucia Fedorová: téma "Z Karlova náměstí na ETH Zurich, do Googlu a zpět do Jámy lvové".

Lucia Fedorová studovala na FELu v letech 2006 - 2009 obor Informatika a výpočetní technika, po jehož absolvování byla přijata na internship Google nejprve v Zurichu a poté v Mountain View v Kalifornii. Po návratu se přihlásila do magisterského studia na ETH Zurich, jedné z nejlepších technických škol v Evropě, a při tom získala další internship u firmy Google.

V přednášce se Lucia dotkne těchto témat:
1. Co dává a co naopak bere stáž ve firmě Google
2. Jak projít sítem výběrových pohovorů
3. Co obnáší přijímací řízení na magisterské studium na ETH
4. Informatický magistr na ETH, syllabus, styl práce, náročnost, jak liší a v čem se podobá programu Otevřená informatika na FELu. Ve srovnání ji pomůže Tomáš Sixta, absolvent magisterského programu OI.
5. Na co ji FEL ČVUT, obor výpočetní technika, připravil dobře a kde musela dohánět.
a bude-li čas, i co je na ČVUT „Jáma lvová“.

Těšíme se s Vámi na viděnou! ;-)

sobota 1. října 2011

eClub pokračuje v pondělí 3.10.

Minulé pondělí jsme odstartovali novou sezónu Entrepreneurs Clubu na ČVUT. eClub sdružuje studenty a jejich kamarády se zájmem o startupy a podnikání. Měli jsme štěstí, pozvali jsme Huberta Palána, který byl na návštěvě v Praze. Hubert je jedním z českých startupfandů, který studoval a nyní pracuje v Silicon Valley. Setkání s Hubertem se velmi rychle proměnilo ve všeobecnou diskusi, ve které Hubert komentoval, radil a vysvětloval. Diskuse jako obvykle skončila na pivu.Výborný začátek! Sledujte naše stránky, brzo uveřejníme video.

Toto pondělí - 3.10., 18:00, KN:E-301 - budeme v eClubu pokračovat. Přijďte se podívat a řekněte nám, co chcete slyšet, s čím potřebujete pomoct. Přijďte si poslechnout zkušenosti vítězů soutěže eClubu, kteří vyhráli tří měsíční pobyt v inkubátoru v Kalifornii.

středa 21. září 2011

Vývoj počítačových her - mezioborový předmět na MFF UK otevřený i pro studenty ČVUT

Pro zájemce o problematiku vývoje počítačových her nabízí v tomto semestru MFF UK velmi zajímavý předmět otevřený i studentům ČVUT. V rámci předmětu budete mít možnost vyvinout v mezioborovém studentském týmu skutečnou počítačovou hru a to pod vedením profesionálů z herního průmyslu.

Studujete-li OI a chcete mít jistotu, že vám předmět bude uznán jako volitelný, předjednejte to s garantem vašeho oboru.

Další informace viz stránka předmětu.

středa 14. září 2011

26. září je pro nás důležitý den - spustíme eClub Zima 2011. Připojte se k nám!

Vítězové prvního eClubu – tým easyWall - se vrátili z Kalifornie s mnoha zajímavými podněty. Radili mi, abych alespoň úvodní stránku webu eClubu ponechal v českém jazyce. Anglická verze zřejmě některé studenty odrazuje. Poslechl jsem a nechal první stránku v českém jazyce, ale zbytek je v angličtině. Jakmile přilákáme dostatek studentů, přejdeme stejně do angličtiny, protože je třeba spolupracovat na mezinárodní úrovni. Musíme být srozumitelní.

Dále bych chtěl všechny ujistit, že eClub není součástí učebních osnov, nebudou tu žádné zkoušky, ani kredity za účast. Další důležitou připomínkou bylo nezdůrazňovat tolik, že eClub probíhá na Českém vysokém učení technickém. Nemusíte se bát, naše setkání budou zábavná a v lehkém, poměrně neformálním tónu. Vítáme studenty a jejich přátele z technických, ale jiných vysokých škol, kteří mají zájem o vstup do podnikání. eClub je otevřený všem.

V našem klubu budete mít možnost potkat své vrstevníky, zajímavé podnikatele, techniky a vizionáře. Uvítáme vynikajícího přednášející, jako jsou Karel Obluk, Karel Janeček a další. Plánujeme také, že první prezentaci budeme streamovat přímo ze Silicon Valley. Držte nám palce. A ještě jedna poznámka: Po každé prezentaci bude after party - v nedaleké restauraci si povídáte s přáteli.

Podle prvních plánů chceme prezentaci samotných studentských projektů spustit 24. října. Doufám, že většina účastníků si vymyslí projekt a bude ho prezentovat. V eClubu vám pomůžeme - řekneme vám, jak formulovat plán projektu a jak prezentovat, pomůžeme vám získat radu od instruktorů. Můžete také diskutovat na našem fóru.

Jako dárek pod vánočním stromečkem najdou autoři nejlepších projektů ocenění od mezinárodní poroty. Pokud by se někdo z vás nebude schopen zúčastnit osobně, budou videa z našich prezentací na našich stránkách.

Napište mi, pokud máte nějaké návrhy, připomínky, zlepšení, atd. a nezapomeňte na 26. září.

Honza Šedivý
eClub ČVUT

čtvrtek 1. září 2011

Spojte se s námi na XINGu!

XING je profesionální sociální síť podobná LinkedInu. Má však oproti LinkedIn majoritní zastoupení v zemích DACH [=střecha] (Německo-Rakousko-Švýcarsko). Pokuď tedy někdo z vás například uvažuje o využití nabídky ISI Double Degree programu mezi ČVUT a JKU v Linzi nebo všeobecně studia, stáže, atd. v těchto zemích, tato sociální síť se vám bude pro networking každopádně hodit. Další výhodou, kterou mohu osobně potvrdit je, že v případě hledání zaměstnání ve zmíněných zemích je tato síť jednou z nejrychlejších cest, jak být osloven přímo společnostmi s nabídkou.
Z těchto důvodů byla založena na XINGu skupina ČVUT, která si klade za cíl propojit zaměstnance, studenty, absolventy a přátele školy. Stačí si tedy založit zde profil a najít skupinu “Czech Technical University in Prague” nebo pod výše zmíněným odkazem. Do důvodu proč se chcete stát členy jednoduše napište, že jste student, zaměstnanec či přítel školy. Do maximálně několika hodin bude vaše žádost potvrzena.

Happy networking!
Jan Kubový
absolvent OI

čtvrtek 25. srpna 2011

Pozvánka na seminář "Brána informatikům otevřená?" 10. - 11.10.2011

FEL ČVUT ve spolupráci s OI pořádá dvoudenní seminář (10. - 11.10.2011) pro středoškolské pedagogy a studenty, kteří mají zájem o výuku a rozvoj znalostí v oblasti informačních technologií a matematiky. Tento seminář je sponzorován společností Google. V rámci semináře budou účastníci seznámeni s požadavky vysokých škol na znalosti studentů ze středních škol, především v oblasti informatiky a matematiky. Představíme také studijní program OI a předvedeme některé pedagogické techniky v rámci něj používané. Dále budou předvedeny některé moderní technologie, které je možné zapojit do výuky na středních školách, a domluvíme dlouhodobý plán rozvoje těchto prostředků ve spolupráci ČVUT a zúčastněných SŠ, navážeme dlouhodobou partnerskou spolupráci mezi ČVUT a SŠ. Seminář je koncipován jako setkání, které umožní komunikovat problémy spojené s výukou a vzděláváním v oblasti IT technologií.

Účastníci budou moci
1. Podělit se o svoje názory a zkušenosti s ostatními pedagogy, a to jak středoškolskými, tak vysokoškolskými. Diskuse bude probíhat jak formálně v rámci připraveného setkání na půdě ČVUT, tak neformálně v rámci večerního posezení a pohoštění. Konfrontovat svoje představy se zkušenostmi vysokoškolských studentů, kteří zažívají přechod ze střední na vysokou školu.
2. Načerpat inspiraci a pomoc při přípravě výuky.
3. Podílet se na nové formě dlouhodobé spolupráce mezi SŠ a VŠ v oblasti IT technologií.
4. Spojit síly v přípravě výuky s dalšími středními školami.
5. Spojit síly, případně načerpat inspiraci v oblasti získávání finanční a materiální podpory pro rozvoj výuky a budování technického zázemí školy.

Jedná se o první setkání tohoto typu, plánují se ale další. FEL ČVUT chce vybudovat dlouhodobou oboustranně prospěšnou spolupráci.

Ze strany ČVUT připravují seminář špičkoví pedagogové a vědečtí pracovníci, kteří vyučují a vedou studenty v OI. Na semináři budou také spolupracovat studenti bakalářského a magisterského studia, kteří připraví praktické ukázky práce s některými technologiemi a představí své ročníkové práce.

Veškeré informace naleznete zde.
Registrace pro učitele probíhá zde. Pro studenty zde.
Kontaktní osobou je Veronika Šínová.

neděle 21. srpna 2011

Dan Sýkora byl na stáži u Walta Disneyho a nyní bude přednášet pro OI studenty :-)

Ing. Daniel Sýkora, Ph.D. vystudoval ČVUT FEL, krátce po ukončení
doktorského studia působil dva roky na prestižní Trinity College Dublin v
Irsku a následně absolvoval tříměsíční stáž u Walt Disney Animation Studios
v USA. V současné době působí jako odborný asistent na katedře počítačové
grafiky a interakce.
Výsledky jeho výzkumu patří ke špičce v oboru a byly využity v praxi
například při obarvování černobílého večerníčku "O loupežníku Rumcajsovi"
nebo ke 3D konverzi oblíbené disneyovky "Lví král", která půjde v září
tohoto roku do kin.
Od letního semestru 2011/2012 bude v OI přednášet o metodách
počítačového vidění využívaných v animaci a počítačové grafice v novém
předmětu: A4M39AIM - Advanced Interactive Image Manipulation (Pokročilé
metody interaktivní editace obrazu).
Nedávno také společně s kolegy získal v Kanadě Best Paper Award.
Jsme hrdí, že je Dan nový člen OI týmu! :-)


pátek 19. srpna 2011

eClub 2011 se blíží

Blíží se začátek školního roku, a tudíž nastal čas začít plánovat další kolo přednáškového cyklu eClub. Setkávat se začneme v září a podporovat nás opět bude katedra kybernetiky ČVUT v Praze, FEL a nadace MediaLab. V loňském roce jsme měli nejvíce posluchačů z Fakulty elektrotechniky. Pro zimu 2011 chceme přilákat studenty z celého ČVUT.

V současnosti připravujeme sérii 13přednášek. Úvodní přednášku povede jako obvykle zakladatel eClubu Honza Šedivý, který vysvětlí princip fungování a pravidla soutěže o nejlepší startup projekty, které vybere mezinárodní porota a které budou odměněny stipendiem.

Mezi přenášejícími, kteří eClub v tomto semestru navštíví, se můžete setkat mimo jiné s Palanem Hubertem, který v září navštíví Prahu a podělí se s vámi o své zkušenosti studia na UC Berkeley, založení vlastního startupu a pracovní zkušeností ve společnosti GoodData, kde v součastnosti působí. Jeho prezentace vás uvede do systému fungování startup center v Silicon Valley. Na tuto přednášku plynule naváže beseda s vítězi minulého ročníku eClubu, členy týmu easyWall, kteří strávili tři měsíce v Plug and Play Silicon Valley a nasbírali tam nejen zkušenosti, ale také mnoho zajímavých videí a rozhovorů. Vítězové z dalších týmů se s námi podělí o poznatky z letní školy na Technické univerzitě v Kodani, kde se v kurzu „In search of the Blue Ocean“ učili inovativním a tvůrčím technikám.

Jedna z dalších přednášek bude zaměřena na „soft skills“, zejména na o organizaci vaší práce, stejně jako vašeho života, což nám přiblíží Jan Matějka.

V současnosti jednáme s dalšími přednášejícími, jako je např. Jakub Nešetřil, zakladatel apiry.io. Měl by s námi podělit své zkušenosti z Springboard accelator v Cambridge (Velká Británie) a také nám vysvětlit, jak co nejefektivněji sehnat kapitál na počáteční financování projektů.

Jan Sova majitel firmy WorksWell bude prezentovat své zkušenosti v zakládání společností v inkubátoru ČVUT a poukáže na počáteční problémy, kterých byste se měli vyvarovat při zakládání společností v ČR.

Velmi se těšíme na setkání s generálním ředitelem společnosti RSJ algoritmické obchodování, panem Karlem Janečkem, který svou účast již také přislíbil.

Nejdůležitější pro ty, kteří budou chtít soutěžit o stipendia, jsou závěrečné prezentace vašich podnikatelských záměrů a poslední demo prezentace. Na to, jak porotu zaujmout vás proto budeme připravovat v celém průběhu kurzu.

Chystáme pro vás samozřejmě i další překvapení, proto sledujte naše stránky, kde budeme pravidelně uveřejňovat aktuální informace.

pondělí 15. srpna 2011

Reportáž OI Sázava 2011

V rámci utužování našich studijních vztahů jsme se rozhodli prověřit naše sportovní schopnosti a 12. 8. jsme vyrazili do Čerčan, abychom v sobotu ráno mohli začít pracovat na pokoření řeky Sázavy. První noc nám moc klidu na načerpání sil nepřála, protože jeden ze čtyřnohých obyvatel kempu neustále hlídal, což v praxi vypadalo tak, že téměř nepřetržitě štěkal.

Ale přežili jsme a poté, co jsme v sobotu ráno dojedli snídaně povětšinou pečlivě připravené ještě z domova, nafasovali jsme lodě a výprava mohla začít. Jez v Čerčanech (i všechny ostatní až do Týnce, kde náš první sportovní den končil) bohužel nebyl sjízdný, tudíž hned po 50 metrech na vodě začala akce „namáčíme si obuv“. První část našeho úseku utekla doslova jako voda, dokonce se ani nekonalo oblíbené vodácké představení „muž přes palubu“. Jediné, co nám dojem trochu kazilo, byl hlad. Díky dezinformaci jednoho z rybářů jsme jednu restauraci přejeli a další se nám nepodařilo najít dřív než v kempu. Cestou sice byly cedule s odkazem na restauraci U Holubů, ale ať jsme se snažili sebevíc, nenašli jsme ji. V Týnci jsme to pak ale všechno dohnali v bufáči za mostem, kde některé z nás jídlo unavilo tak, že ho museli jít zaspat. Ostatní se rozhodli pro obhlídku města a návštěvu netopýří věže. Večer jsme utužili kolektiv nad chmelovou pochoutkou z ječmene, zahalekali si u ohníčku a usnuli jak nemluvňata.
Nedělní, sluncem zalité, ráno nás vytáhlo ze stanů a spacáků vcelku brzy, takže v 10 hodin už naše plavba pokračovala dál. Sázavské peřejky se staly osudnými hned dvěma posádkám (ta první se dokonce zvládla cvaknout 3x, ta druhá jen jednou, zato ale 100 metrů před koncem plavby). Příjemné proplouvání krásným sázavským kaňonem zpestřilo posezení a posilnění v bufetu „U zlomeného kajaku“ a než jsme se nadáli, octli jsme se v Pikovicích, kde náš výlet končil. Odevzdali jsme tedy lodě a jali jsme se vydat na běh do vrchu, abychom stihli vlak, na což jsme měli jen 10 minut. Zvládli jsme to s přehledem a grácií, koneckonců jako celou akci, na kterou budeme dlouho a rádi vzpomínat. Nezbývá než těšit se na další takovou a prozatím si říct AhoooOI. :-)

Fotogalerii z akce si můžete prohlédnout zde.

čtvrtek 23. června 2011

Centrum pro webové a cloudové technologie

Cílem Centra je poskytnout studentům studijního programu Otevřená informatika zázemí pro jejich profesní rozvoj v oblasti webových a cloudových technologií. Centrum bude sdružovat odborníky v uvedených oblastech a v oblastech s nimi souvisejících (například virtualizace, správa webových a aplikačních serverů, návrh a administrace síťových technologií, mobilní aplikace, vedení velkých softwarových projektů apod.).
Cloudová řešení se neomezují jen na vysoce škálovatelné webové aplikace, jsou vhodná i pro náročné výpočty například v oblasti zpracování obrazu, trojrozměrné grafiky, dolování dat (data mining), zpracování zvuku apod.
Centrum bude sledovat nejnovější trendy a pomocí know–how špičkových pedagogů, spolupracujících externistů, kontaktů s průmyslem a dalších specializovaných středisek na FEL zprostředkovávat toto know–how zájemcům o webové a cloudové technologie.

Na FEL působí uznávaná komunita odborníků, kteří mají dlouholeté vědecké výsledky a praktické zkušenosti s technologiemi, ze kterých cloudová řešení vzešla. Tito pedagogové a výzkumníci jsou připraveni danou problematiku vyučovat a vést projekty výzkumného i praktického rázu.

Studijní program Otevřená informatika Vám umožní soustředit se na některou z vyjmenovaných oblastí (nebo na další příbuzné oblasti). Centrum Vám pomůže při výběru vhodného tématu, které Vás bude doprovázet celým studiem a které může vyústit ve výběr tématu diplomové práce. Není neobvyklé, že takové téma může být i základem pro pokračující studium doktorské.

Studenti, kteří se budou podílet na práci Centra, tak po ukončení studia získají značnou výhodu v porovnání s ostatními absolventy informatických oborů v České republice. Znalosti získané v průběhu řešení projektů bude možno průběžně doplňovat v rámci povinných i nepovinných předmětů, které jsou na fakultě nabízeny. Centrum bude tak mít i konzultační roli, kde studenti budou moci najít radu v otázkách výběru předmětů. Konzultace mohou mít například formu sestavení optimálního studijního plánu, který umožní konkrétnímu studentovi získat konkrétní profesní zaměření.

Centrum bude doplňovat standardní výukový proces formou řešení projektů v rámci standardních předmětů, individuálních projektových předmětů a diplomových prací. Řešené projekty budou reálné problémy přicházející dílem z praxe od firem, se kterými má FEL kontakty a dílem se jedná o projekty výzkumného charakteru. Centrum Vám pomůže udržet si vybrané téma napříč celým magisterským studiem, což Vám umožní zpracovávat vybrané téma v rámci několika navazujících semestrálních prací.

Vaše případné otázky Vám rádi zodpoví garanti Centra pro webové a cloudové technologie


Ing. Martin Klíma, Ph.D., xklima@fel.cvut.cz, tel. +420 224 35 7362
Ing. Jan Šedivý, CSc., sedivja2@fel.cvut.cz, tel. +420 224 35 7597

čtvrtek 16. června 2011

OI grilování na Strahově - akce speciálně pro naše nové ING

V úterý 14.6. jsme se my studenti OI, pedagogové a spřízněné duše sešli v poměrně hojném počtu na Strahově na zahrádce restaurace Petřín a společně jsme grilovali a slavili další rok programu OI. A co víc - svou přítomností nás oblažilo také několik OI studentů, kteří v červnu úspěšně složili státnice a obhájili diplomku, takže jsou úplně prvními inženýry v historii OI :) Gratulujeme! Vzhledem k tomu, že jsme si spíš užívali příjemného večera, než focení, tak tentokrát se musíte obejít bez fotodokumentace ;-)

pondělí 13. června 2011

České akademické hry 2011 a úspěšná účast OI v KARATE!

Dne 9.6.2011 se v pražské hale Slavia v rámci Českých akademických her soutěžilo také v karate. Mezi 53 účastníky z 18 českých univerzit byl zastoupen i náš program OI a to díky Ondrejovi Ivančíkovi v kategorii zápas mužů do 75kg - kumite, kde se umístil na úžasném 2. místě . Účastí ve smíšených družstvech přispěl zápasem k výhře družstva ČVUT spolu s Lenkou Stehnovou (FSv), Nataliou Vargovou (FA) a Lukášem Frydeckým (FSv). Lenka Stehnová obsadila v kategorii zápas ženy do 61kg 3. místo a Lukáš Frydecký v kategorii zápas muži nad 75kg 2. místo. Karatisté tak svými výsledky připsali cenných 10,5 bodů k celkovému součtu 135 bodů pro ČVUT. Gratulujeme!

OI bakalářské IntrO 8.6.2011

Je již všeobecně známé, že program OI a lidé, kteří ho tvoří, o své stávající i budoucí studenty velmi stojí a že nám nejde „o masy“, ale chceme mít v našem týmu chytré jednotlivce. Abychom našim budoucím OI studentům přiblížili, jak to u nás chodí, uspořádali jsme pro ně (stejně jako tomu bylo v květnu pro budoucí magistry) akci s názvem OI bakalářské IntrO, kde viděli nejen prezentace projektů týmů, které jsou zapojené do výuky v OI, ale také mohli probrat vše, co je zajímá, s velmi přátelskými a milými stávajícími studenty OI a s OI pedagogy. Mimo to jsme si trošku zapřemýšleli u soutěže a také zakousli něco dobrého na zub :) Akce se opravdu vydařila, což dokazují i fotky :) Na naše nové studenty se těšíme a těm stávajícím přejeme hodně štěstí u zkoušek :)

pátek 3. června 2011

Michal Pěchouček - Z Los Angeles zpátky v Praze

V pondělí jsme přiletěli po intenzivních 3 měsících strávených v Los Angeles, druhém největším městě USA. S rodinou jsme se na chvíli stali obyvateli Kalifornie, krásné země, nejlidnatějšího amerického státu a osmé největší ekonomiky světa. Pracoval jsem na University of Southern California. Místní department počítačových věd (Computer Science) byl v roce 2010 podle žebříčku ARWU vyhodnocen jako sedmý nejlepší na světě.

Pro mou duši i kariéru bylo velmi obohacující spolupracovat se skupinou mladých doktorandů (převážně z Asie) na výzkumných projektech. Ty se týka
ly herně-teoretického modelování problémů počítačové bezpečnosti nebo plánování patrol revizorů v městské hromadné dopravě. Profesor Milind Tambe, který mě pozval, patří mezi nejznámější výzkumníky v oblasti agentních systémů a proslavil se mimo jiné plánováním kontrol pasažérů na letišti v LA nebo umisťováním maršálů (ozbrojených pasažérů), kteří mají chránit letadlo v případě teroristického útoku.

LA není tak ošklivé, jak fanoušci velikého jablka (New York) s oblibou tvrdí. Město je z jedné strany obklopené horami, z druhé ho lemuje nádherný Tichý oceán. To celé vytváří skutečně impozantní kulisu. Během pár hodin dojedete do pouště, slavných kalifornských vinic nebo sekvojových hájů. A celebrity? Na ty si každý časem zvykne (jedinou celebritu jsem potkával pravidelně ráno v zrcadle -:)).

Jsem v Praze jen několik dnů a už se mi po Kalifornii začíná stýskat. Útěchou mi budiž fakt, že mě za měsíc poletí vystřídat jeden z mých doktorandů - Ondra Vaněk. Pojí nás nejen zájem o teorii her a její aplikaci v bezpečnostních doménách, ale také ipravenost běhat vždy a všude. Já jsem si při tréninku na LA Marathon propíchl chodidlo o strašidelné bodáky, které se v Americe vyskytují na parkovištích a zabraňují tím vjezdu do jednosměrky. Místo LA maratónu jsem nakonec běžel poměrně kopcovitý Palos Verdes Marathon, kde jsem se umístil na pěkném 77. místě (dlužno dodat, že z asi 200 běžců:). Ondra o víkendu běží Maraton v Novohradských horách - tak mu držte palce.

pondělí 30. května 2011

Úspěch OI na Univerzitním maratonu 8.5.2011!

V neděli 8.5. se OI opět zúčastnila Univerzitního maratonu – tentokráte se běželo o pohár rektora Univerzity Karlovy. Letos jsme nasadili dva týmy, z nichž jeden byl nakonec velmi úspěšný – získal druhé místo (s časem 2:47:59) za týmem ze Szegedu! V celkové kvalifikaci všech 402 štafet maratonského víkendu byl 8. Krásnou tečkou za veškerým trénováním a samotným náročným závodem byl pro všechny členy našich štafet Galavečer v hotelu Hilton ;-)

Dojmy první mistrovské štafety shrnují její členové Ondra a Martin:

Ondra Ivančík:
(o vyhlášení na Galavečeru v Hiltonu) Bolo to super! Pekné baby hneď na začiatku nás privítali sektom a počas celého večera sme degustovali víno :) Ku koncu hudba, tak sme mohli aj trochu vytráviť tie dobroty, čo sme do seba natlačili, aby sa nám z každého ušlo :D
Moje dojmy z behu? Som rád, že som sa štafety zúčastnil, atmosféra a organizácia bola vynikajúca. Motivovalo ma behať pravidelne pred závodom, keď bola možnosť umiestniť sa na stupni víťazov (podľa výsledkov z minulého roka). Ako rekreačný bežec som bol so svojím výsledkom 41:23 spokojný. Pred závodom som si optimisticky hovoril, že to musím dá
t do 42 minút. To by sa mi nepodarilo bez Martina Tuku, bývalého bežca do vrchu, ktorý ma poštval po všetkých kopcoch v Prahe a ja som tak mohol nahnať kondičku. Štafeta sa mi behala veľmi dobre, mohol som ísť na doraz. Dokonca sa mi podarilo nájsť parťáka, s ktorým sme sa celých 40 minút ťahali ;-)

Martin Tuka
Ja som niekedy celkom pretekal, a tak bolo skvelé pripomenúť si staré časy a bežať opäť s číslom na chrbte. Obzvlášť na takom preteku, akým je Pražský maratón. Atmosféra bola úžasná a skvelo som si to užil. Za skvelú akciu patrí poďakovanie všetkým bežcom OI, a zvlášť mojim kolegom, ktorí našu štafetu vytiahli na druhé miesto.

A jaké má zážitky část druhé OI štafety?

Petr Mezek:
Běžel jsem v barvách OI maratonskou štafetu již podruhé a musím říci, že je to akce čím dál tím více podařená. Prostě jsme již ostřílení. Jako vloni vyšlo krásné počasí (čti pekelné horko na běh v černém triku) a celá Praha žila během. Okolostojící davy mě burcovaly k rychlému běhu a tak jsem kolem pátého kilometru svého úseku myslel, že se rozpadnu. Ale pořadatelé na mě mysleli a nabídli mi pomeranč s banánem a pohárek pití ;-))) Takto oživen jsem doběhnul až do cíle, k
de jsem předal štafetový náramek a vychutnával blažený pocit doběhnutí.
Celé maratonské dění jsme zakončili Galavečerem v hotelu Hilton, kde mí rychlejší kolegové - dobře, o dost rychlejší – vystoupili na bednu. A protože druhé místo ajťáků je událost překvapivá, tak jsme to patřičně oslavili.
Oproti loňsku jsem se zlepšil o minutu, tak jsem nadmíru spokojen a již se těším na další ročník ;-)

Ondra Jelínek:
Přes trošku hektický úvod (poradit cizincům-běžcům, zeptat se policisty, kde je Klementinum, najít OI zázemí) probíhal zbytek akce v poklidu. Byla to moje první štafeta v životě, tak jsem se trochu bál, že bych mohl nechtěně projít kolem nějakého snímače čipu a diskvalifikovat tak celou štafetu. Nakonec vše ale dobře dopadlo a výsledný čas se spočítal správně ;-)
A teď něco o mojí části běhu (závěrečných 12,195km): Bál jsem se trochu počasí, jelikož celé dopoledne svítilo sluníčko a bylo krásně, ale možná až moc a strachoval jsem se, že mi na trati bude strašné vedro. Naštěstí se asi po prvních dvou kilometrech troch
u zatáhlo a měl jsem pro běh příznivé podmínky. Běželo se mi docela lehce a cestou jsem si užíval diváky, kteří nás mohutně povzbuzovali. No a finiš za hlasité podpory obou OI štafet v Pařížské byl grandiózní :)

Děkujeme všem běžcům a těšíme se na další ročník!
Fotky z akce

středa 25. května 2011

OI magisterské IntrO 23.5.2011

V pondělí 23.5. - v den příjímacích zkoušek do magisterského programu OI - proběhla akce s názvem OI magisterské IntrO určená nejen našim budoucím studentům, ale také stávajícím, při které se mohli zmínění mezi sebou seznámit/předat si informace a postřehy ze studia OI, ale také vidět prezentace týmů zapojených do výuky OI - týmy kateder kybernetiky, řídicí techniky a počítačové grafiky a interakce.
Více o akci napovi fotky ;-)
Doufáme, že se Vám akce líbila. Na naše budoucí studenty se velmi těšíme a stávajícim přejeme hodně štěstí u zkoušek!
PS: 8.6. chystáme obdobnou akci pro naše + budoucí bakaláře!

pátek 6. května 2011

OI paintball 2011 reportáž z akce :)

Je pátek 29.4., něco po poledni, a na Zličíně se pomalu začíná vytvářet hlouček lidí. Jeden by si řekl, že se asi parta přátel vydala na výlet do přírody, protože bylo krásné jarní počasí. No on to taky trochu takový výlet byl, protože jsme se museli dostat ze Zličína do Hostivic, kde nás čekal minibus, kterým jsme se dostali na místo určení. Tím byla bývalá vojenská základna vzdálená asi 15 km od Zličína. Mnozí si asi řeknou: „Co je táhlo do těchto odlehlých končin?“ Byla to zábava! Vydali jsme se totiž na paintball ;-)

Jen co jsme dorazili na místo, vrhli jsme se jak smečka hladových vlků ke kombinézám, které nás měli alespoň částečně ušetřit od bolesti svištících kuliček. Ono hlavní funkcí uniforem bylo především to, abychom nebyli zmazaní. No u některých nesplnily kombinézy ani tento účel ;) Jen co jsme se vystrojili, vytáhli nás ven, kde nás poučili o základech bezpečnosti na hřišti. Následně jsme se rozdělili do týmů a hurá pro zbraně. Na tuto část jsme se těšili jako mále děti. Konečně jsme dostali kvér do ruky! V tom momentě začala hladina adrenalinu stoupat. Jakmile jsme byli všichni vyzbrojeni, vydali jsme se vstříc dobrodružství na bitevní pole. Samotné hře předcházelo poslední intro, jak zacházet se zbraní. Pak už se týmy vydaly na své respawmy (místa znovuoživení) a mohlo se začít. Prvním způsobem hry byl team deathmatch. Pro ty, kdo neví, co to znamená, je to hra na styl vyběhnout, vystřílet celý soupeřův tým a přežít. Následovala hra na vlajky, kdy hlavním cílem je sebrat nepříteli vlajku. Bohužel obránci byli mírně v nevýhodě co se týkalo životů. Taky nesměli opustit svoje teritorium, nicméně o to těžší bylo pro nepřátelský tým vlajku získat. Jako další hru jsme si střihli něco obdobného, až na to, že každý tým měl svoji vlajku a nepřítel ji musel stáhnout dolů. Tahle hra byla ještě okořeněna jinými pravidly. Již nebyl limit na počet životů, ale změnil se typ respawmu. Nyní byl časově omezen, takže kdokoliv padl, musel se přemístit na respawm a čekat, dokud se neozve siréna, která oznamovala oživení a opětovné zapojení do hry. Nakonec jsme si dali opět team deathmatch s neomezeným počtem životů, protože do někoho jsme ten zbytek kuliček nasázet museli a upřímně, kdo byl vhodnější než nepřátelský tým :)

Celkem jsme strávili na hřišti asi tři a půl hodiny, nechali tam pár stováků, ale to odreagování a zábava, které se nám během hry dostalo, za to stálo. Nikdo naštěstí nebyl vážně zraněn - samozřejmě pořádnou modřinu si odnesl každý, bez toho by to nešlo.

I přes vyrovnanost týmů nedošlo k remíze a jeden tým vyhrál na plné čáře. Byl to tým Adama Lengera. Nicméně sláva vítězům, ale čest poraženým!!!
Tak zase někdy na OI Paintballu! :-)

Fotky ke zkouknutí zde :)
Za tým OI
Petr Pitris Hnilička

čtvrtek 5. května 2011

První ročník eClubu ČVUT FEL se blíží do finále

Katedra kybernetiky ČVUT v Praze FEL zorganizovala cyklus přednášek pod názvem Entrepreneurs Club (eClub). Jeho návštěvníci měli možnost osvojit si podnikatelské dovednosti ze světa IT businessu. Již příští týden představí posluchači eClubu mezinárodní porotě své projekty a zúčastní se tak soutěže o cestu do Mekky IT - Silicon Valley, kde budou moci prokázat své kvality.

Ve středu 11. 5. 2011 proběhne v prostorách katedry kybernetiky ČVUT (Karlovo náměstí 13, místnost E301) prezentace projektů, které vznikly v rámci projektu eClub. Autoři vítězného projektu se mohou těšit na pobyt v inkubátoru v Silicon Valley, který jim věnuje sponzor eClubu, společnost Credo Ventures.

Členové poroty ve složení Ondřej Bartoš (Credo Ventures), Tania le Moigne (Google), Karel Obluk (AVG), Andreas Demuth (Centrum Holdings Group), Markus Pedriks (Baring Communications Equity), Dušan Senkypl (ePojisteni.cz) a Martin Rehák (Cognitive Security) vyhodnotí prezentace studentů a vyberou nejlepší a nejživotaschopnější projekt.

„Jsme opravdu hrdí na to, že se nám na elektrofakultě ČVUT podařilo eClub založit a dovést jeho první ročník do zdárného závěru“ říká garant eClubu Ing. Jan Šedivý a dodává: „Podobný druh vzdělávání budoucích IT odborníků je nesmírně důležitý nejen pro naše současné studenty a jejich uplatnění v praxi, ale je také velmi atraktivní pro naše budoucí posluchače“.

Více informací o eClubu, soutěžních týmech a jednotlivých projektech je k dispozici na internetové stránce http://www.eclub.cvutmedialab.cz.

(převzato z tiskové zprávy)

čtvrtek 21. dubna 2011

středa 20. dubna 2011

Reportáž z akce OI sklípek U Adámků :-)

Naše putování za vínem započalo pro skupinu cestujících (asi polovinu výpravy) hromadnou dopravou z Florence v sobotu 16.4 v 9:30 ráno. Odtud jsme se dopravili do Znojma, kde jsme si zašli na oběd. Některé zmohl natolik, že se museli do sklípku dokonce dopravit taxíkem ;-) Ta sportovnější část se rozhodla dojít do Chvalovic (cca 8km) pěšky. Pár z nás bylo dokonce tak dobrodružných, že se odvážili jít nejistou cestou polem a lesem (ze kterého se vyklubala vinice). Přes všechny strasti a rozdělení se všem včas podařilo najít Bílý sklep rodiny Adámků, což byla naše cílová a hlavní stanice.
Od rodiny Adámků se nám dostalo vřelého přivítání se džbánkem vína. Po večeři nás pan Adámek starší a pan Adámek mladší provedli světem vína a ukázali nám vína jak dobrá, taky i ty s chybou. Na ty, co vydrželi do ranních hodin, čekala jako tečka večera degustace domácích kořalek.
Ráno po probuzení jsme dostali bohatou snídani, po které následovalo rozloučení a odjezd směr domů. Všichni "účastníci zájezdu" si večer velice užili a určitě se těší na další společnou OI akci!

Autorka: Bára Smolíková

úterý 19. dubna 2011

eClub 20.4.2011

eClub se pomalu chýlí ke svému konci. 20. 4. nám student ČVUT, Peter Šmolo, přijde povyprávět o své zkušenosti z tříměsíčního pracovního pobytu v inkubátoru PlugAngPlay v Kalifornii. Neváhejte a přijďte se zeptat, co v Americe funguje a co nikoliv, abyste, v případě vaší výhry v soutěži, nebyli ničím zbytečně zaskočeni.

Více informací naleznete zde.

5 nových bakalářských minorů OI

V bakalářském programu OI mají nyní studenti rozšířenou nabídku tzv. minorů (minor obor bude uveden na diplomu). K již otevřenému minoru Ekonomika přibylo 5 dalších - konkrétně jde o minory Počítačová grafika, Umělá inteligence, Softwarové inženýrství, Počítačové sítě a Vestavné systémy. Ke studiu minor oboru se není třeba přihlašovat dopředu, jeho absolvování je uznáno na základě absolvování požadované skladby předmětů.

pondělí 18. dubna 2011

HTC mobilní laboratoř otevřela své dveře studentům OI a STM

V pátek 15. 4. byla v prostorách FEL na Karlově náměstí slavnostně otevřena HTC mobilní laboratoř (na blogu jsme se o projektu s HTC již zmínili zde).
Cílem projektu HTC mobilní laboratoře je dokázat, že i v českém prostředí může k vzájemné spokojenosti fungovat propojení akademické a komerční sféry. Studenti se s technologickou podporou společnosti HTC budou učit vytvářet nové aplikace a software pro platformy Android a Windows Phone 7, zvláštní místo si pak zde najde vývoj mobilních aplikací pro cílové skupiny nevidomých, zdravotně postižených či seniorů. Autoři aplikací s největším přínosem pro společnost pak obdrží speciální grant. Technologická a vývojová divize HTC na oplátku získá od studentů FEL cennou zpětnou vazbu. Bude jim totiž pravidelně poskytovat svá nejnovější zařízení k intenzivním testům a vývoji aplikací.
„Otevření HTC mobilní laboratoře je pro nás velká událost. Jsme velmi potěšeni, že můžeme spolupracovat se studenty tak prestižní vysoké školy, jakou ČVUT bezesporu je. Pevně věřím, že vzájemná spolupráce poskytne přínos oběma stranám a ukáže i ostatním firmám, že podpora mladých lidí z akademické sféry je tou správnou cestou do budoucna,“ říká zástupce společnosti HTC Kamil Vacek.
Prof. Ing. Zbyněk Škvor, CSc., proděkan FEL ČVUT dodává: „Od spolupráce našich studentů s úspěšně fungující celosvětovou společností si slibujeme především oboustranný tok informací, který našim studentům poskytne know-how z odborné praxe. Naopak, Fakulta elektrotechnická může společnosti HTC nabídnout spoustu neotřelých nápadů našich kreativních posluchačů.“
Fotky ze slavnostního otevření

pondělí 11. dubna 2011

eClub 13.4.2011

Ve středu 13. 4. 2011 přivítáme v eClubu Antonína Hildebranda, jednoho z předních českých vývojářů, který se prosadil na americkém trhu. (see http://www.binaryage.com/) Je autorem velmi úspěšného programu pro Mac OS TotalFinder. Ve své přednášce nás seznámí s termíny Micropreneur a solopreneurs.

Hnutí Micropreneurs se stává velmi populárním a má mnoho propagátorů. Zejména pro začínající programátory, nebo studenty se záměrem naučit se podnikat, je velmi inspirativní. Doporučujeme všem studentům, kteří chtějí navrhnout zajímavé aplikace a přivydělat si prodejem na internetu, aby si nenechali ujit tuto jedinečnou příležitost.

úterý 5. dubna 2011

OI výstup na památnou horu Říp (26.3.2011)

V sobotu 26.3. jsme se v rámci Klubu OI vydali pokořit další českou horu a tentokrát byl naším cílem památný Říp. Jak už to u akcí OI bývá obvyklé, panovalo zatažené a ošklivé počasí, dost foukalo a oproti dnům předešlým se notně ochladilo. Ale nás už nic nerozhází… Mno…I když… To ranní vstávání bylo moc i na nás, kdože to vlastně vymyslel? ;-)
Kromě smíšeného družstva studentů s námi vyrazili i přátelé OI a taktéž dva čtyřnozí vlčáci, kteří se postarali o prima zábavu, zvlášt když jsme narazili na lesní zvěř či kočku :) Všechny nás pobavila Bára (majitelka jednoho z pejsků) s tím, že když uvidíme něco, co by mohlo jejího hafíka náhodou zaujmout ke zdrhnutí, máme na něj skočit a zadržet ho. Což sami uznáte je u vlčáka trochu nadlidský výkon :)
Cestou jsme se živili, bavili, hledali se, blátili si boty, trochu mokli, filozofovali, mrzli, slunili se, vozili se na kolotoči, vykoupili obchod s jídlem, házeli si s hopíkem, cestovali vlakem a tramvají, polem nepolem, lesem nelesem a konečně vylezli na ten Říp! Někteří z nás to vzali zkratkou, ale díkybohu jsme se s nimi opět shledali.
Na vrcholu nás ohromila výprava starších spoluobčanů, kteří slavili zdolání hory šampaňským, buchtami, řízečky a různými dalšími pochutinami. My skromní studenti jsme měli radost z párku v rohlíku, česnečko-zelňačky, obarvené vody zvané punč a tak vůbec. Nepřišli jsme se najíst, že áno ;-) Ale projít! To dá rozum.
Směrem tam jsme šli z Mlčechovst, zpáteční cesta byla méně romantická a bohužel hodně betonová, no budiž. Začaly nás celkem bolet nohy a vzájemně jsme se uklidňovali, že vlak, co nás zachrání, je již blízko. Celkově jsme ušli hezkých a veselých 18km.
Opět se potvrdilo, že OI je fakt prima parta a díky tomu to byl velmi příjemně strávený den. Teď nás čeká OI sklípek!:-)

pondělí 4. dubna 2011

Student OI Altaibayar Tseveenbayar - vyherce jedne z kategorii souteze Microsoftu - o tom, jaka byla jeho cesta k vyhre... :-)


Altaibayar Tseveenbayar (student OI) ziskal v soutezi Microsoftu (o nejlepsi open source aplikaci) oceneni za nejstahovanejsi aplikací za svuj projekt Foursquare pro pouziti na Windows Phone 7.

Programovani pro mobilni telefony a obecne pro embedded zarizeni je jednim z mych konicku.
Myslim si, ze jednou mobilni telefony nahradi vsechnu techniku (myslel jsme si to jeste driv nez vysel iPhone, ktery prakticky odstartoval mobilni BOOM, takze mi Steve vlastne cte myslenky ;-), co si clovek nosi s sebou (asi krom protezy a kardiostimulatoru). Posledni dobou se take mluvi o NFC, takze nakonec nebudu muset mit klice, ani penezenku...

Od doby Windows Mobile 2003, kdy jsem se poprve setkal s programovanim pro mobilni telefony, se toho hodne zmenilo. Driv se psalo zvlast pro Nokii, Siemens, tehdy jeste Sony, a take jeste Ericsson, nejen to, take sama Nokia byla rozdelena na S30, S60, S90. Dnes je situace lepsi. Jsou 3 hlavni hraci a kazdy nabizi skvele nastroje pro vyvoj prave pro jejich platformu.

Kdyz MS vydala vyvojove nastroje pro jejich novy Windows Phone 7, chtel jsem si prolitnout, co je noveho. A protoze programovat neco jako “produkt (hotovy, rovnou pouzitelny…) ” je vzdycky poucitelnejsi nez Hello World, rotujici krychle, nebo tutorialy “za 7 dni programatorem v XXX”, tak jsem si rekl, ze budu delat databazi POIu (Point of Interest). Zacal jsem to programovat jako dalsi funkcionalitu do jiz existujiciho projektu Foursquare. Foursqaure je oblibena hlavne v USA a obdobna sluzba v Evrope je Facebook Places.

Moje funkcionalita narozdil od foursquare nebyla zamerena na otagovani sve pritomnosti v nejakem komercnim podniku (chapej bar, restaurace, disco…), ale je jakymsi digitalnim pruvodcem. Podle vasi pozice se na mape zobrazi turisticke atrakce kolem vas a mate moznost si o tech atrakcich precist neco zajimaveho.

V tu dobu firma MS vyhlasila soutez opensource projektu “Ukaz se”, tak jsem se zaregistroval a pak jsem na to zapomnel a pracoval po vecerech na foursquare. Jednoho dne mi prisel e-mail, abych si pripravil nejake slajdy a prisel jim to odprezentovat…. Tot cely muj pribeh (a zisk notebooku v hodnote 30tis., proc ne?! pozn. VS)

neděle 3. dubna 2011

eClub 6.4.2011

Ve středu 6.4. nám přijdou přednášet autoři zajímavého projektu fakturoid.cz. Co je vedlo k tomu, že vsadili právě na tuto internetovou aplikaci? Jaká je její úspěšnost a jak takovou úspěšnost měřit? Pokud vás toto téma zajímá, přijďte v 18:00 mezi nás na Karlovo náměstí, učebna KN:E-301
.

pondělí 28. března 2011

eClub - pozvánka na 30.3.

Po úspěšných zkušebních prezentacích návštěvníků eClubu přichází další série přednášek. 30.3. nám Petr Čížek poradí, na co si dát pozor při zakládání vlastní firmy, pro jakou formu podnikání se rozhodnout a další užitečné tipy. Jako vždy se na vás budeme těšit v 18:00 na Karlově náměstí. Více informací naleznete zde.

pátek 25. března 2011

Nová HTC mobilní laboratoř pro podporu výuky v programu OI


Na začátku semestru došlo mezi ČVUT a společností HTC k dohodě o vzniku HTC mobilní laboratoře pro účely zkvalitnění výuky v programu OI. Na katedře počítačové grafiky a interakce bude studentům k dispozici 10-20 nejnovějších mobilních zařízení HTC. Zařízení se budou obnovovat přibližně každého půl roku. Studenti si budou zařízení půjčovat pro řešení semestrálních prací v rámci předmětu PDA, TUR a NUR. Dále budou studentům zařízení k dispozici pro řešení bakalářských a diplomových prací a na účast v soutěži firmy HTC o nejlepší mobilní aplikaci.
V tomto semestru již bylo 16 zařízení zapůjčeno studentům předmětu TUR pro účely provedení testů použitelnosti bez uživatele.

autor: Zdeněk Míkovec

čtvrtek 24. března 2011

Michal Pěchouček - 1. pozdrav z University of Southern California

Zdravím studenty z prosluněné Kalifornie, z nejstarší a největší soukromé univerzity na západním pobřeží Spojených států. Chci se s vámi podělit o první dojmy (Michal je v USA díky Fulbrightově stipendiu, pozn. VŠ).

Ještě jsem se nestal svědkem žádného loupežného přepadení, takže nemohu potvrdit, že by Los Angeles jako druhé největší město Spojených států bylo tak nebezpečné, jak se o něm vypráví. LA na mě zapůsobilo překvapivě příjemně. Možná také proto, že tu je krásné 20ti stupňové jaro (Ondra Vaněk, který tu byl v srpnu, má asi jiné zážitky). Sice jsem ještě nepotkal žádnou hvězdu, zato jsem si pěkně zaběhal na místních plážích ;)

A teď k práci. Hned po prvním dnu jsem se intenzivně zapojil do výzkumné práce ve skupině TEAMCORE, která patří mezi světovou špičku v oblasti multiagentních systémů. Zabýváme se tu například tím, jak modelovat černé pasažéry v železniční dopravě a jak co možná nejlépe rozmisťovat revizory. Vymýšlíme, jak plánovat lety tzv. air-marshalům - ozbrojeným cestujícím na palubě letadel, kteří mají za úkol bojovat s případnými teroristy nebo jak pomocí multiagentních systémů modelovat bujení rakovinotvorných buněk či jak co možná nejefektivněji chladit a vytápět budovy.

Pracovní prostředí je nanejvýš inspirativní a mezinárodní. Rozhodně se nedá říci, že by zde rodilí Američané tvořili většinu (ať mezi studenty, vědci nebo mezi profesory). Celý campus je plný zajímavých, ambiciozních a v mnohém výjimečných lidí. Například, když katedra počítačových věd, na které jako hostující profesor působím, vybírala nového adepta na pozici odborného asistenta, probírala se šesti sty přihlášek (stejně jako přijímací komise OI
při prvním běhu programu :))

Michal Pěchouček

neděle 20. března 2011

Zítra (21.3.) nám bude v Praze na Karlově náměstí KN:E-301 od 18:00 do 19:00 přednášet top programátor Google, pan Miško Hevery. Přijďte se podívat. Více informací naleznte zde.

pátek 18. března 2011

Příští středu (23.3.) nás čeká první kolo prezentací. Jak už víte, dobrá prezentace je klíčem k tomu, abyste zaujali investora a mohli jste bojovat o cestu do Silicon Valley. Právě ve středu si můžete vaši prezentaci vyzkoušet nanečisto a získat tak zpětnou vazbu od profesionálů, ale i od kolegů. Proto, abyste se mohli zúčastnit, musíte se zaregistrovat. Samozřejmě budou vítáni i ti, kteří žádnou prezentaci připravenou nemají.

Nepromarněte svoji šanci. Těšíme se na vás,
eClub tým

úterý 15. března 2011

Zpráva z Erasma - aneb jak OI muž dobyl Cork! :-)

Nakonec jsem se k tomu odhodlal...Vypadnout na chvíli z domu a vyrazit někam do světa. Ano, chtěl jsem také zjistit, co je skvělého na tom jednom slově ERASMUS a rozhodně máme na naší fakultě štěstí, protože není tak těžké někam vyjet :) Vybral jsem si IRSKO, protože je to nádherná země (a své francouzštině moc nevěřím) a myslím, že jsem chybu neudělal.

Po příletu do Dublinu jsem se poněkud nesměle doptal na autobusové nádraží a vydal se na 4,5 hodinovou cestu do CORKU. Při ní jsem zažil své první překvapení. KRAJINA! Je opravdu překrásná a tak zelená, že na ní nemá sebelepší anglický trávník. Celou cestu jsem počítal ovečky, tedy doslova, projeli jsme pár městečky, jinak to byly téměř celou cestu širé lány přírody působící přirozeným dojmem. Můj prvotní závěr byl, že v Irsku musí být víc OVCÍ než lidí. Dorazil jsem až za tmy do centra města, kde jsem spolu s jedním dalším stejně zmateným erasmákem z Finska dohledal stanoviště taxi a dojel se ubytovat.

Druhý den ráno jsem probudil a uvědomil jsem si, že mám
HLAD. Myslím, že se ve mně probudily nějaké emoce, které musel kdysi dávno pociťovat pračlověk => je potřeba najít zdroj potravy. Jako Pražáka mě ani nenapadlo, že nejbližší obchod může být 20 minut pěšky. Tak jsem se začal prokousávat tou PYRAMIDOU lidských potřeb postupně nahoru. Jak jsem pomalu objevoval Cork a okolí, zjistil jsem, že jsou zde hned dvě vysoké školy a obrovské množství mladých lidí. Hlavně tak ve TŘI V NOCI. To zavřou poslední bar a všichni se vyhrnou do ulic, že jsou plnější než ve dne. Ale jinak opravdu ve srovnání s Prahou jsem potkával mnohem méně důchodců a pracujících lidí. Zato mě na tak malé město překvapil relativně vysoký počet bezdomovců a žebrajících lidí !i mého věku! na ulici, nejspíše kvůli alkoholu. Centrum města je na ostrově, který obemyká z obou stran jedna a ta samá řeka, a jediná hlavní ulice, kolem které je soustředěna většina barů, obchodů a restaurací. Žije tu něco přes STO tisíc obyvatel a je to druhé největší město v Irské republice. Má jedno multikino, jednu OPERU a jeden překrásný malý HRAD přestavěný na astronomickou observatoř. Středověkých staveb v Irsku příliš podle mého soudu není, ale jedna další poblíž - Blarney Castle - má takovou zajímavost a totiž tzv. LÍBACÍ kámen. Nečekejte ale něco příliš romantického. Tedy… viset hlavou dolů z cimbuří a *pusinkovat* kámen pár metrů nad zemí může být pro silnější povahy. Kolem jsou velké zahrady, na které je ovšem pohled lepší s nohama pevně na zemi ;-)

Určitě silný zážitkem byla cesta do BELFASTU. Dostal jsem se tam s International Student Society. To je vůbec taková zajímavá věc…
V zemích, které dříve patřily pod Británii, podporují školy studenty, aby se sami sdružovali do spolků, které si také sami organizují a rozhodují, co budou dělat. Krom této jsem zkoušel ještě ANIME a DJ-ing. Právě jeden z výletů (ten největší a jediný do Severního Irska) byl přes Bushmills distillery, Giant's Causeway a Belfast. Giant's Causeway neboli Clochán an Aifir patří na seznam světových přírodních památek Je to ÚTES tvořený pravidelnými šestihrannými kameny, které vypadají jako dlaždice, podle pověsti zde stál most do Anglie, který postavil irský obr, aby mohl dát tomu anglickému přes tlamu ;-) Faktem zůstává, že je to naprosto úchvatné místo. Belfast je po Corku asi druhým nejhezčím větším městem, které jsem zde navštívil, přesto působí na člověka dost rozporuplně. Večer jsem v ulicích potkával dostatek obyčejných turistů cizinců, ale i zamračených místních lidí, kterým zjevně podle vzhledu před pár lety někdo rozbil OBLIČEJ. Když se nás skupinka zastavila a dala se do řeči s několika z nich, mezitím jsem sledoval policejní obrněný transportér, jak objíždí třikrát dokola blok kolem nás. O kus dál jsme také měli šanci vidět, jak vypadá taková místní obyčejná policejní stanice – schovaná za třímetrovým plotem s ostnatým drátem ;-) Má ale i hodně památek a je vidět, že poslední dobou se tu i hodně staví, nespornou výhodou je, že v Severním Irsku patřícím pod Británii je výrazně levněji a mají výbornou horkou ČOKOLÁDU. Respekt vzbuzují i jiné památky na náboženské boje, tzv. murals, tedy sprejové kresby či obrazy na zdech s motivy zakuklených bojovníků za svobodu se samopaly v rukou, symboly svobody, Palestiny a podobně. Irové nás uklidňovali, že prý je už dávno všude klid. Týden po našem odjezdu tam zapálili nějaký autobus.

CIT nebo Cork Institute of Technology je menší KAMPUS na úplném okraji města. Protože okolo nic moc není, sdružuje kolem sebe některé činnosti, co by mohl student potřebovat. Kromě sportovišť a posilovny - pro studenty zdarma - je zde
v budově školy také malý obchod, bankomat i pobočka banky a dokonce i kadeřnice, která umí jediný pánský sestřih (NA OVCI) – v Irsku zřejmě oblíbený. Ke studiu jsem přistupoval s mírným pocitem hrdosti, že naše univerzita je přeci jen KVALITNĚJŠÍ. Na druhou stranu jsem získal i určitou míru pokory, a zjištění, že ten můj obor co studuji, není středem vesmíru a reflexi na to, jak svět vidí ostatní. Člověk se najednou dostane mezi architekty, strojaře, NUTRIČNÍ specialistky, historičky, chemiky a musí si najít jiné téma, aby neskončil sám v koutě. Díky rozličné kombinaci zaměření a vzájemné blízkosti obou univerzit s vyrovnaným zastoupením obojího POHLAVÍ je hned každý den mnohem pestřejší. Studentská unie pravidelně organizuje nějaké akce ať už je to vystoupení kouzelníka, párty v centru města nebo fotbalový zápas cizích studentů mezi školami na podporu boje proti rasismu, kterého jsem se také zúčastnil.

Pokud bych měl někam šanci se podívat, určitě bych jel ZNOVU = nejde jen o zlepšení jazyka, ale komunikace s lidmi obecně, nutnost řešení nečekaných situací, širší pohled na svět. To vám týdenní dovolená nedá! :)

Autor: Jirka Starý, student 2.roč. mgr OI

čtvrtek 10. března 2011

eClub - 5. přednáška

Pátá přednáška eClubu (středa, 16.3.) bude ve znamení prezentací. Profesionální koučka, Lucie Havlíčková, vám vysvětlí, jak má správná prezentace vypadat, na co je třeba dávat si pozor, čeho se vyvarovat. Nezapomeňte, že již 23.3. budete předvádět vaše nápady (nanečisto) právě vy.
Těšíme se na vás.
Více informací naleznete zde.

pondělí 7. března 2011

eClub - 4. přednáška

Na již čtvrté přednášce eClubu (středa, 9.3.) přivítáme Ondřeje Bartoše, našeho mecenáše ze společnosti Credo Ventures. Poradí nám, jak založit úspěšný start-up, jak vyhrát soutěž o nejlepší podnikatelský plán a dostat se do Silicon Valley. Více informací naleznete zde.

pondělí 28. února 2011

GUG ČVUT uvádí: AppEngine Kick Start (7.3. 18:00)

Máte hlavu v oblacích? Pro cloud computing to není na škodu. Přijďte se podívat, jak do oblak dostat také Vaše data a aplikace. A využijeme k tomu Google cloud platformu App Engine.

Tomáš Zvěřina se během hodinové přednášky pokusí přiblížit i úplným začátečníkům jak se pracuje s Google AppEnginem pracuje, jaké má API nebo jak vypadá administrační rozhraní.

Akce se uskuteční v pondělí 7.3. 2011 18:00 - 19:30 na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, Karlovo nám. 13, budova E, místnost KN:E-301 (viz mapa). Vstup volný, registrace nutná. Registrujte se prosím zde.

eClub news 28.2.2011

Na třetí přednášce eClubu (ve středu 2.3.) přivítáme Petra Koubského, který nám přiblíží analýzu trhu. Tato přednáška vám ukáže jak vyhledávat zákazníky a rozumět jejich potřebám.
Tato znalost je klíčová pro úspěšnost vašeho podnikání. Kvalita těchto záměrů je většinou mnohem důležitější než typ technologií nebo jiné technické finesy, které při implementaci použijete. Strategie vašeho obchodního plánu bude také rozhodující v naší soutěži eClubu o pobyt v inkubátoru v Silicon Valley. Návrhy budou posuzovat investoři, které samozřejmě zajímá především obchodní potenciál vašeho nápadu.

středa 23. února 2011

Volitelný předmět OI "Virtuální agenti" na MFF UK

Do magisterského programu Otevřená informatika byl podobně jako minulý rok jako volitelný předmět zařazen předmět "Virtuální agenti" (na MFF registrován jakob "Umělé bytosti") vyučovaný v letním semestru 2011 na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

Virtuální agenti jsou inteligentní softwaroví agenti, kteří jsou situovaní v prostředí 2D nebo 3D virtuální reality, kde imitují lidské nebo zvířecí chování. Inteligentní virtuální agenti nacházejí stále širší uplatnění v realistickým tréninkových simulacích, modelování skupinových jevů, stejně jako v počítačových hrách, filmovém průmyslu apod.

Přednáška podává přehled typů virtuálních agentů a jejich architektur a blíže se zabývá způsobem jejich řízení. Přednáška je doplněna praktickým cvičením, kde studenti programují vlastního virtuálního agenta pro 3D virtuální svět. Přednáška rozšiřuje znalosti studenta počítačové grafiky a/nebo autonomních systémů (agenti, roboti). Z jedné strany ukazuje, čím se virtuální agenti liší od agentů bez „virtuálního těla“, z druhé strany je nadstavbou nad základními přednáškami z 3D grafiky. Přednáška zároveň ukazuje i úspěšné aplikace některých algoritmů umělé inteligence a strojového řízení v praxi. Podrobný sylabus je vyvěšen na stránkách OI.

Předmět v rozsahu 2+1 je zakončen zápočtem a zkouškou. První přednáška bude již tento pátek 25.2. od 9:00 v místnosti S9, Malostranské nám. 25, MFF UK.

Bližší informace o předmětu případně dodá přednášející Cyril Brom (MFF UK).

úterý 22. února 2011

V eClubu se sejdeme tuto středu v 17:00

Hlasování dopadlo velmi těsně. Podívejte se, po očištění výsledků, na graf. Někteří jedinci se snažili hlasovat vícenásobně. Sejdeme se, ti kdo můžou, po 17:00 a přednášku začneme v 18:00. Čas do začátku přednášky navrhuji vyplnit diskusemi, seznamováním se atd. Aby nám to šlo lépe tuto středu budeme až do vyčerpání zásob servírovat sušenky, pospěšte si!

pátek 18. února 2011

O prvním setkání eClubu

Ve středu 16.2. jsme se poprvé setkali v eClubu. Děkujeme všem za zájem a hojnou účast. Jak jsme slíbili, přidali jsme na stánky eClubu (http://www.eclub.cvutmedialab.cz/) anketu o začátku dalších prezentací, takže neváhejte a dejte nám vědět, který čas by vám vyhovoval lépe. Hlasování je možné do úterního večera, 20:00 hod.
Na stejné adrese se také můžete do eClubu registrovat. Těšíme se na vás opět ve středu (čas vám samozřejmě upřesníme).
eClub team

úterý 15. února 2011

eClub - poslední informace před startem

v následujících bodech odpovídám na některé z dotazů, s kterými jsem se setkal v nedávných diskuzích.
  • Rozhodně rádi přivítáme i ty, kteří ještě nevědí na čem pracovat. Můžou se seznámit a vytvořit nový tým, nebo můžou jen poslouchat a soutěže se nezúčastnit. Doufáme, že přednášky budou natolik inspirativní, že sami přijdete s dobrými nápady na nové aplikace. 
  • Protože všichni budeme nováčky, uděláme si seznamovací meeting abychom mohli navázat kontakt a začít spolupracovat.
  • Cílem eClubu je kooperovat, spolupracovat, pomáhat si navzájem. Přestože je v nás zakořeněná vzájemná nedůvěra ohledně zvěřejňování vlastních nápadů, možná je na čase zamyslet se nad tím, co s tím můžeme udělat.Tady je seznam přednášek na první polovinu semestru. Všimněte si, že na našem šestém setkání si budou moci ti z vás, kteří již budou mít nějaký nápad, vyzkoušet jeho prezentaci. Výhodou bude profesionální pomoc s jejím vyladěním.
Seznam přednášek je následující:
1. 16.2. (KN:E-301 17:00) Jan Šedivý, CVUT FEL - What is eClub, what will you learn, what can you get.

2. 23.2. (KN:E-301 17:00) Radovan Janeček, VP, Software Engineering at CA Technologies. Sistinet case study, from one man startup to exit.

3. 2.3. (KN:E-301 17:00) Ondřej Bartoš, Credo Ventures - How to build a successful start up. How to win the competition for the best entrepreneurial idea, who and how are we going to select the winners.

4. 9.3. (KN:E-301 17:00) Petr Koubský, IT Market Analyst, Supply isn't demand, project isn't product - how to turn an innocent passer-by into user and user into customer, Nabídka není totéž co poptávka, projekt není totéž co produkt - od uvažování vývojáře k zájmu uživatele (nejen) webových aplikací.

5. 16.3. (KN:E-301 17:00) Lucie Havlíčková, Pesronal Development CZ, s.r.o. How to make a presentation (Presentation skills)

6. 23.3. (KN:E-301 17:00) Projects presentation - first round (Max 10Min), Lucie Havlíčková consulting.
Honza Šedivý.