Tento víkend, to jest 17.12.2010, se uskutečnil druhý ročník výletu studentů a přátel OI do Krkonoš za účelem zdolání nejvyšší české hory - Sněžky!
pondělí 20. prosince 2010
OI plazení na Sněžku
Tento víkend, to jest 17.12.2010, se uskutečnil druhý ročník výletu studentů a přátel OI do Krkonoš za účelem zdolání nejvyšší české hory - Sněžky!
pátek 17. prosince 2010
Středoevropské kolo soutěže ACM a studenti OI - jaké to bylo? :-)
(...o tom, jak pátek 19.11., avizovaný v našem minulém článku, konečně nastal a jak se naše vítězná skvadra vydala do Polské Wrocławi hájit barvy ČVUT.)
V poměrně optimistické náladě jsme se naskládali do autobusu, zamávali modré budově a vyrazili směr Polsko. Cestou jsme testovali svoje GPS přijímače a věnovali se podobným radovánkám. Česká část cesty proběhla bez problémů. Krátce za zasněženými hranicemi jsme potkali všetečného celníka, který se velice zajímal o naše doklady. Žádný nelegální imigrant se však soutěže nezúčastňoval, takže jsme mohli vyrazit dále. V Polsku už nebyla dálnice, museli jsme tedy zpomalit, přesto jsme však za pár hodin dorazili do Wrocławi - města ostrovů a mostů.
Druhý den jsme měli dopoledne volno, vyrazili jsme tedy na prohlídku města. Vzhledem k charakteru akce a vlastně i města se to neobešlo bez prozpěvování hymny teorie grafů: “Přes Pregolu sedm mostů stálo”. S pomocí Ondrova chytrého mobilu jsme zkoušeli Geocaching, avšak i přes usilovné hledání se nám nepodařilo najít více než jednu “keszku”. Odtud jsme pokračovali k Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego kvůli registraci a samozřejmě na výborný oběd.
Odpoledne jsme se zúčastnili slavnostní zahajovací ceremonie a testovacího kola. Obojí vypadalo podobně jako na CTU Open, koho to tedy zajímá, ať si znovu přečte první odstavec našeho minulého článku :-). A pak už jsme spěchali do hotelu, pro plavky, ručníky a drobné złoté na autobus a zakončili jsme den příjemným několikahodinovým pobytem v místním aquaparku, jedním z největších v Polsku.
V neděli probíhala od časného rána soutěž. Tentokrát jsme dostali zadaných deset úloh (http://cepc10.ii.uni.wroc.pl/problems.html), které jsme museli vyřešit v limitu pěti hodin. Jednalo se o vyřešení každodenních problémů občanů daleké země zvané Ardenia. A protože je tato země zasazena do fantasy světa, nebyly tyto problémy ani trochu podobné problémům našim - bylo třeba bourat magické věže, plánovat napájení draka z jezer, rozdělovat rytířům válečné koně nebo vyvolávat palindromická kouzla...
Programovali jsme, až se z nás kouřilo, nemohli jsme však žádnou z úloh dotáhnout do zdárného konce, dokud nás nezachránil Vojta, objeviv jednu drobnou chybku. Přidali jsme chybějící znak, odevzdali a začali jásat - dostali jsme první balónek za vyřešenou úlohu G. Opět se ukázala pravdivost tvrzení “Pro oči nevidí”, ale v této soutěži jsme si bohužel nemohli odskočit na hodinku vyčistit hlavu... Měli jsme rozdělaných ještě několik úloh, avšak už jsme nestihli dokončit do odevzdatelného stavu. A tak nás konec zastihl, psychicky i fyzicky zničené, s pouhým jedním balónkem. Avšak připsali jsme si jedno kuriozní prvenství - byli jsme jediným týmem, který dostal “Compile-time Error”. I mistr tesař se někdy utne a překlep se může vloudit kamkoliv... :-)
Po soutěži proběhla diskuze řešení úloh. Ukázalo se, že organizátorům se nepodařilo splnit ani jeden z jejich záměrů - aby každý tým vyřešil alespoň jednu úlohu a aby každou úlohu vyřešil alespoň jeden tým. Například první dvě úlohy nevyřešil nikdo. Paradoxní na tom je, že náš tým je ani nezkoušel, ale kdybychom se do nich pustili, nejspíše bychom je vyřešili, šlo prakticky o jednoduchou matematiku/optimalizaci...
Po závěrečné ceremonii s vyhlášením výsledků jsme už si jen užili rozlučkovou večeři v podobě rautu a vyrazili směrem k hotelu a autobusu a nabrali kurz Praha, kam jsme se vrátili okolo nedělní půlnoci.
Web CERC - Central European Regional Contest naleznete na http://cepc10.ii.uni.wroc.pl
Autoři: Ondra Hrstka, Karel Lebeda a Vojta Křížek
úterý 14. prosince 2010
Wanted: Student pro cloudcomputing
středa 8. prosince 2010
Rozhovor s Českou hlavou profesora Pěchoučka
Gratuluji k velkému úspěchu. Jak vůbec takovéto ocenění vnímáte?
Letos jste obdržel ještě také Fulbrightovo stipendium na hostování na USC, v Los Angeles. Měl jste tedy velmi úspěšný rok. Co plánujete na rok 2011?
Máte pravdu, nebyl to špatný rok. Nejvíce si však cením toho, že se mi podařilo uběhnout maraton. Po letech odhodlávání jsem se na závod připravil a dopřál jsem si fantastický sportovní zážitek. Ono s vědeckou prací je to podobné jako s dálkovými běhy. Ten, kdo léta tvrdě nepracuje, nemůže se dohrabat k serióznímu ocenění své práce.
Spoluzaložil jste výběrový výukový program Otevřená informatika a jste jeho garantem. Jaké vidíte možnosti uplatnění jeho absolventů?
Protože OI je koncipována jako výběrový program, dosahují studenti již teď zajímavých úspěchů. Například nejlepší z nich dostali možnost se zapojit do práce na výzkumných projektech, které se provozují jak v Centru agentních technologií tak v Centru strojového vnímání. Předpokládám, že absolventi OI budou buď vědci, kteří budou slavit úspěch na zahraničních univerzitách a poté se vrátí do Čech podporovat českou vědu, nebo budou patřit mezi malou množinu špičkových informatiků schopných pracovat na odborné práci na pomezí výzkumu a vývoje aplikací, kteří budou atraktivní pro firmy jako je Google, Microsoft, Skype, Toyota, NASA, IBM a mnohé další, nebo budou zakládat vlastní startupové společnosti, ve kterých budou uplatňovat své extrémně inovativní myšlení a stanou se z nich budoucí Sergey Brin a Larry Page, nebo Steve Jobs.
Autor: Libuše Petržílková
úterý 30. listopadu 2010
Peter Šomló - Květiny ve vlasech, mikrovlny v sadech (část 1.)
Pokud byste se mě zeptali před několika týdny na jména baseballových týmů, možná bych dal dohromady Yankees, Mets a AVG Draci Brno. Opravdu nevím, jestli za to může AVG nebo draci a aplikované využití chemie, při které technologie vítězí nad silou. I když se moje baseballové IQ zněkolikanásobilo, pořád radši zůstanu u sportů, kterým rozumím já i fotbalisté. Důvod, pro který jsem vytáhl Giants, je kromě obecného nadšení všude kolem i doba od posledního triumfu, který baseballisté San Francisca dosáhli před 56 lety. Dlouhé čekání na úspěch. Těžko srovnatelné s technologickým prostředím Silicon Valley, kde firmy vyrostou během několika let.
Ale jak se současné tempo v Sillicon Valley nastartovalo? A jak vlastně v době vítězství Giants, v roce 1954, mohlo vypadat? V jedné větě - ještě neexistovalo. Málokdo tušil, že transistor promění ovocné sady a zemědělskou krajinu na křemíkové doupě, které dostalo proslulý název až začátkem 70. let.
Většina článků a populárních historií začíná obrazem neohrožených technologických pionýrů (bez červených šátků) a tvrdě pracujících vizionářských podnikatelů, kteří po vynalezení tranzistoru začali měnit spolu s odvážnými investory svět. Řeší se otázka, co bylo dřív. Slepice/firmy nebo vejce/finance. Bez újmy na obecnosti zatím nechme tuto otázku nezodpovězenou.
Původ dnešního Silicon Valley je lepší hledat v předtransistorových dobách. Počátkem 20. století bylo v oblasti několik firem, které vyvíjely a vyráběly elektronky. Zlom přišel po druhé světové válce. Stanford se stal centrem výzkumu v oblasti mikrovlnných technologii, které vedl jeden z nejlepších elektroinženýrů své doby prof. Fred Terman, vedoucí katedry elektrického inženýrství a pozdější provost Stanfordu, který bývá označován za otce Silicon Valley.
Fred Terman je často zmiňován jako podporovatel Williama Hewletta a Davida Packarda v založení HP v ikonické garáži v Palo Alto, byl autorem jedné z prvních a nejzásadnějších knih o elektronice a radioelektronice. V druhé světové válce působil na Harvardu jako vedoucí laboratoře, která se zabývala hlavně otázkou krytí spojeneckých bombardérů před německou protivzdušnou obranou napojenou na radary. Úkolem laboratoře bylo mezi jinými vyvinout způsob pro zaznamenání informací vyslaných z radarů a ve druhém kroku sestavit efektivní rušičky – ústřední motiv, který se později vrací i ve studené válce ve formě získávání zpravodajských informací o protivzdušné obraně Sovětského svazu a jeho jaderném programu.
Po válce se Terman spolu se skupinou dalších výzkumníků vrátil na Stanford a stál u založení laboratoří Electronics Research Laboratory (ERL). S výzkumem zaměřeným na oblast, ve které v té době měla jeho fakulta nejkvalitnější zázemí. V době, kdy Giants naposledy vyhráli Světovou sérii, 10 let po druhé světové válce, právě vyvrcholila válka v Korei (ano, ta ve které byl Hawkeye Pierce). Zaměření na vojenské technologie je v daném kontextu docela logické.
Část základního výzkum v ERL byla financována z grantů vládních agentur (ONR, NSA, CIA, USAF...). Později byla založena Applied Electronics Laboratory (AEL), ve které probíhal utajený výzkum. V polovině 50. let se laboratoře spojily a Terman byl jmenován provostem. Začátkem 60. let přicházela až polovina financí na fakultu přes zmiňované granty. Část aplikovaného výzkumu probíhala i ve výzkumném institutu SRI, o kterém psal v předchozím blogu Honza Šedivý.
Na konci 60. let vrcholil odpor k válce ve Vietnamu. Studenti Stanfordu vyjádřili nespokojenost s tím, že třetina výzkumu byla tvořena tajnými armádními projekty okupací laboratoří v roce 1969. Protest známý jako A3M vedl k ukončení tajného výzkumu na univerzitě a uvolnění vazeb s SRI, která je dnes už samostatnou institucí.
Na podporu firem vznikajících z univerzitního výzkumu v technologickém parku Stanford Industrial Park, spolupráci s průmyslem pod Termanovým vedením, „hippiesácké hackery“ a jejich vliv na současné inovativní prostředí v SV se podíváme příště. Pokud vás ale téma historie a vývoj Silicon Valley zajímají, podívejte se na přednášku nebo blog Steva Blanka, který je úspěšným podnikatelem a autorem známé „učebnice pro startupy“.
Uznávám, že příběhy egocentrických vizionářů jsou možná inspirativnější, ale doufám, že jsem vám žádné iluze nevzal. Pokud ano, připomínám, že příští měsíc vám dárky zajisté přinese Ježíšek.
pátek 26. listopadu 2010
Jan Šedivý - Cloudy week
It started on Monday morning with Gartner and EMC joined presentation. In the Gartner presentation Jana Ridziova has pointed out the trends and risks of cloud computing. She also gave some interesting numbers. The main message: IT technology is becoming massively scalable, standardized and offered as a service. Many companies will get rid of their IT infrastructure and will use the SaaS.
The next presentation by Sanjay Mirchandani a CIO of EMS can be easily characterized: virtualize, virtualize, virtualize. No wonder EMC owns 80% of the X86 virtualization leader VMware. But frankly, the most important point was the savings EMC achieved by virtualizing 70% of the company. The realized benefits are $12M in power and space, $74M in the data center equipment, 170% in data storage and admin productivity, and 34% increase in power efficiency. These are great numbers and we have to learn out of them.
Steven Willmott, the CEO of 3scale networks has visited the CTU on Wednesday. His presentation has been inspired by the Wired article “The Web Is Dead. Long Live the Internet”. He has been arguing that the web has changed from the static HTML pages to a set of API supporting wide range of functionality for different devices. He has been showing some of the cloud technologies used in his company. His talks were presented to students and overall they received comprehensive breakdown of the new wave of Internet technologies.
středa 17. listopadu 2010
Jan Šedivý - The Google Developer Day 2010, Prague
Eric has introduced the enterprise App Engine, which is in its preview version supporting the BigQeury and Prediction APIs. The famous Mapreduce will be also soon available. Great, Google will make these technologies available to programmers. We also have seen a great presentation of a rapid application development tool Roo. It has been developed by Spring owned by VMware. Roo allows development of web application and launch it on many different platforms including the App Engine.
One the fastest growing product is the Android operating system. There are 200k new Androids activated each day. The Android Market is offering more than 100k of applications today.
The whole Google developer gathering was very inspiring. Google Apps, the App Engine, Androig and Chrome are a very strong combination for creating complex and exciting cloud applications. They are putting Google to the leaders in the cloud computing.
úterý 16. listopadu 2010
Účast týmu studentů OI na soutěži ACM
Druhý den se všechny týmy sešly a netrpělivě očekávaly začátek oficiálního kola.Po nějaké době jsme se odebrali do soutěžní místnosti. Usadili jsme se k počítači a připravili se na startovní signál. Ten vzápětí přišel. Nyní jsme mohli začít pročítat zadání úkolů. Měli jsme pět hodin na vypracování co největšího počtu z celkových devíti úloh. Pořadí týmů záleželo na počtu odevzdaných úloh a času jejich odevzdání. Začátek byl pro náš tým slabší, nicméně s příchodem času oběda a přísunem jídla jsme se rozjeli a v relativně krátké době jsme odevzdali tři úlohy. Pak bohužel nastal lehký útlum našich duševních schopností. Ten nám vydržel až do konce soutěže, sice jsme naprogramovali ještě další tři úlohy, avšak odevzdávací systém s nimi nebyl dostatečně spokojen. Poslední minuty byly obzvláště perné, naplno se projevilo omezení pouze jednoho počítače pro celý tříčlenný tým, museli jsme tedy přikročit k fyzickému multitaskingu :-)
Krátce po skončení následovalo vyhlášení. Byli jsme napjatí, jak jsme dopadli, protože poslední hodinu soutěže bylo zneviditelněno průběžné pořadí týmů v systému. Neočekávané se stalo skutečností - jako jediný tým z ČVUT jsme dokázali vyřešit více než dvě úlohy, tudíž jsme se stali výherci v rámci univerzity.
Za odměnu nyní čeká tři nejlepší týmy z každé zúčastněné školy cesta do Wroclawi,kde se 21. 11. uskuteční středoevropské regionální kolo. Držte nám palce, určitě se nám to bude hodit! Jelikož se pro věkový limit už příští rok nebudeme moci zúčastnit, apelujeme na všechny své mladší kolegy z OI, aby zvážili svou účast v soutěži a poměřili tak své síly s jinými obory, fakultami a univerzitami.
A koukejte to vyhrát! :-)
Web CTU Open
Ondra Hrstka, Karel Lebeda a Vojta Křížek
středa 3. listopadu 2010
Android Nálevna -- začínáme s Androidem
úterý 2. listopadu 2010
Peter Šomló - Sestup do Křemíkového údolí
Otázka, jak jsem se do stavu dobrovolné dezorientace dostal, je namístě. Před půl rokem jsem se přihlásil na stáž, kterou vyhlásila Nadace ČVUT Media Lab. Povedlo se. I přes změnu původního termínu z prázdnin na zimní semestr, jsem byl na téměř tři měsíce vyslán do Silicon Valley. Konkrétně do Plug and Play Tech Center (PnP), což je inkubátor pro technologické firmy. Kromě začínajících firem – startupů z USA, je v centru i několik mezinárodních firem. Jsou mezi nimi i české, které přichází na několik měsíců do Czech Acceleratoru. Většinou 3-4 firmy najednou. Jelikož čtete blog OI, nemůžu nezmínit firmu Cognitive Security, která v PnP také úspěšně působila. Doufám, že neztrácíte čas a v KOSu už hledáte předměty, které si od pánů z Cognitive v příštím semestru zapíšete. Aby nebylo neplánovaných konexí na OI málo, v jednom momentě jsem se ocitl v kanceláři s Liborem, který studuje AI na OI, vyvíjí komunikační software eM Client, podílel se zde na vydařené prezentaci na konferenci DEMO a má určitě velikou radost, že se dostal do blogísku OI ;-)
V Plug and Play se toho děje hodně. Téměř 300 startupů, které tady mají své kanceláře. Nezastavitelný frmol. Centrum opouští hlavně v případě získání investice nebo úspěšného růstu. Technologie a investice jsou dva světy, které se zde potkávají. Investoři z venture capital fondů si přichází každý den poslechnout prezentace firem. Bez ohledu na počasí a náboženské přesvědčení tady může člověk potkat i skupinky andělů.
První dva týdny jsem postupně strávil s jednotlivými členy týmu PnP. U některých jsem jejich práci jenom sledoval, například marketing při organizaci konference nebo prezentace a hodnocení firem investory. Do vyhledávání potenciálních startupů, které by se do PnP mohly přestěhovat, jsem se i přímo zapojil a považuji jej za nejzajímavější zkušenost. Kritéria nejsou přesně předepsaná, vybírají se firmy, které by byly pro investory zajímavé. Sází se na zkušenosti lidí, kteří výběr dělají. Je těžké předem určit, která firma bude úspěšná a opravdu inovativní. Některé z nich jsou překvapivě svérázné, provokativní až pitomé. Na první pohled. Investoři si je často i přes to vyslechnou a v případě kvalitního týmu zakladatelů (zkušenosti z předchozího podnikání...) nebo zajímavému trhu i finančně podpoří. Očekávání jsou pak jasná, během 3-5 let vydělat prodejem větší firmě nebo vstupem na burzu mnohonásobek původní investice. Právě kvůli rychlé návratnosti se PnP zaměřuje na informatické firmy, které nemusí nákladně vyrábět prototypy jako je tomu u bio a „clean“ technologií.
Po seznámení se s PnP se dostávám na týdenní podnikatelský kurz a stáž v americkém startupu. Do dnešního zápisku se to už z časoprostorových důvodů nevejde. V PnP i na okolí se všichni poctivě připravují na Halloween. Měl bych si asi pořídit kostým, ale ze zvyku čekám na tu správnou atmosféru, která přichází několik minut před „deadlinem“. Doufám, že v Silicon Valley nebude problém sehnat dostatek kabelů (minimálně Cat 5e) pro moji FELstyl identitu.
čtvrtek 28. října 2010
Skvělá zpráva: venture kapitálového fondu Credo Stage 1
pondělí 25. října 2010
Eilif Trondsen, Strategic Business Insights
Eilif Trondsen from Strategic Business Insights was the second speaker on our tour in Silicon Valley. SBI is a consulting comapany, they work for their customers to identify new opportunities based on emerging technology. There are several programs focused on different details. SCAN program is an intelligent tool to realize the early symptoms of a change in the industry. It is interesting to find out how they do it. The following picture depicts the process, look here.
There is no guarantee in their research, but the have a very pragmatic metric: the customers are the signal of the quality. If the information is not valuable for them they would not pay. The clients feedback is also a very valuable for improving or altering the research.
Their main customers are SMBs, they do not have easy access to this kind of information. Governments also buy the know-how to look at disruptive technologies and to help their SMBs. EU Science Park use it for analyzing start-ups opportunities. Japanese look at global perspective they are coming to SBI and let them do the market analysis if the results are the same as their own they invest mbugs. SBI has also done some work done for Norwegian government.
I am sure the Czech SMBs, start ups and research institutes including government will greatly benefit from this kind of information to focus their work in the right future direction too.
čtvrtek 21. října 2010
Jan ŠEDIVÝ: Some more comments, SRI meeting
Before we continue let me review some basics. First venture web definition is: venture is a speculation, an investment that is very risky but could yield great profits. This is what venture capitalists (VC) do, they invest to startups. Venture is for them a process of a value creation. Alas, venture is very risky, only few of the startups turn to be prosperous companies. The trick is to invest to the right companies.
Here we continue.
Emil suggested that venture is not driven by technology. Universities have created lot of intellectual property (IP) but did not create the jobs; therefore professors will never get funded. They are too technology driven. SRI recruits experts to run the venture, company. Who is most likely to be funded? SRI and VC’s in general are focusing on successful entrepreneurs who have already been funded. VCs invest to people, they trust people with good judgment. They trust the people not the technology.
Bad news 1: Location, location, location
The only way you will be funded is if you stay no more than 20 miles from Menlo Park, where all the major VCs are located. If you are not here you will be at least 6 months behind the market, research and technology. Second, you have to stay in touch. The major (Google, HP, Oracle, …) companies are next door and this means you can network to know what is going on.
Bad news 2: The idea for venture is in market and competitive research
Researchers, geeks and technologists ask how cool is their technology. The better thing is to ask: what is your market, who is your customer, what is the value for your customer. SRI answer is methodically guided innovation process five disciplines of innovation 5DoI. The advice: the researcher needs to understand what his market is, what the value is for the customer. This should be a starting point.
Good news: Cooperate
Emil and many other think that the best single model to start bio tech, clean tech, IT or high tech companies in general is starting to cooperate. Emil’s advice is do not compete leverage. This is the process SRI is proposing, network with people, work together, develop relations, and collaborate.
Conclusion
I would like to finish with the Emil’s formulation of the SRI mission: There are lots of research institutes and they have different goals. SRIs main purpose is to help the society and boost the economic development.
Great, it was an exciting presentation summarizing modern view on creating the technology and innovation to impact our society. We must learn from his words and start acting.
Honza Šedivý
úterý 19. října 2010
Android Pitevna odhalí známé mobilní aplikace
Přijďte na Android Pitevnu, interaktivní workshop o vývoji aplikací na mobilní platformě Android. Pod odborným dohledem experta Pavla Petřeka (Inmite) nechají do útrob svých aplikací nahlédnout přední čeští vývojáří na platformě Android. Rozpitvány budou (minimálně) známé aplikace Pubtran, c:geo a WifiPokrytec.
sobota 16. října 2010
Jan ŠEDIVÝ: The first report from sunny California
Emil Wang gave the first presentation and it was great, very inspiring. Emil is a consultant for SRI and owner of several start ups. The key for SRI is innovation and they approach it very systematically in a much formalized way. The main concept is described in the book: Innovation: The Five Disciplines for Creating What Customers Want [Hardcover] Curtis R. Carlson (Author), William W. Wilmot (Author). Highly recommended!
Emil has conveyed several interesting thoughts. SRI strives to find how is research impacting society, how to make the Earth a better place for living. We were surprised they do not measure the success by number of published articles, but how many new jobs were created, how much money they have generated.
SRI is constantly collecting information from employees for interesting business ideas. Emil is on the board deciding which of these to support. They collect 1000 ideas a year and select about 10. Selected ideas get $10-20k NOT to prove the technology. NOT to make a pilot. NOT to make the prototype, but to create a market study. Find what is the market opportunity, who is the customers, what is the value for customers. The venture concept is not driven by technology. Too bad for us technologist, but that is the fact. We have to work on real problems not on interesting “crossword battles”.
There were many other interesting ideas in the talk, but I will conclude with quoting Emil saying “Do not compete with Silicon Valley cooperate“. I think this a general statement; we all should stick to it especially at the university.
And I am concluding with inviting you for discussion and questions …. Don’t go away stay tuned for following messages
pátek 8. října 2010
OI KLUB začíná! připojte se
Těšíme se na mnoho společných prima zážitků!
Tým klubu OI
úterý 21. září 2010
Přívítání OI prváků garantem programu :)
Milí noví studenti programu OI,
vítáme Vás na FEL! :)
Čeká Vás zajímavá odborná práce, spousta technických a intelektuálních výzev na projektech a pro bakaláře zatím nepoznané dobrodružství při skládání zkoušek. Čeká Vás také dobrá parta studentů, kteří si záměrně vybrali složitější cestu k diplomu, protože vědí, že jim to v budoucnosti otevře dveře někam, kam by se jinak nikdy nepodívali. Respektujte se navzájem, pomáhejte si v nesnázích a zdravě soutěžte. Vyhněte se podvádění, nejen proto, že se k podvádění v OI stavíme stejně jako je obvyklé na anglosaských univerzitách, ale hlavně proto, že byste podváděli sami sebe. Čeká Vás také parta nadšených odborníkù, kteří jsou zapáleni pro to, aby své znalosti předali právě Vám a udělali z Vás osobnosti sobě rovné. Respektujte jejich zkušenosti, které promítají do možná specifického přístupu k výuce. Komunikujte s nimi a dopřejte jim konstruktivní zpětnou vazbu.
Těšíme se na Vás při výuce, projektech a spoustě skvělých akcí, jako je například OI-Grill. Že nevíte co to je? Dozvíte se to brzy :)
Michal Pěchouček
garant programu OI
čtvrtek 1. července 2010
Otevřená InfoPARTY
Na začátku všechny přítomné přivítal prof. Michal Pěchouček (garant programu OI), dále vystoupil Petr Mezek (absolvent 1. roč. bc stupně OI) na téma "Jak to chodí na OI" a Ing. Lukáš Neumann (čerstvý absolvent FEL) na téma "Dělat vědeckou práci je jako soutěžit ve sportu - udržuje Vás to v duševní formě a zároveň je to vzrušující :)".
Doufáme, že akce splnila svůj účel, tedy že úspěšně proběhlo předání zkušeností starších studentů OI budoucím studentům a setkání pedagogů OI se svými studenty na neformální úrovni a v přátelské atmosféře.
Fotky z akce napoví více! ;)
Všem zúčastněným děkujeme, že přispěli k příjemné atmosféře večera a přejeme krásné prázdniny! :)
pondělí 24. května 2010
OI má své vlastní designové tričko!
OI sklepníci
V sobotu 15. května navštívili studenti OI moravský sklípek! Akce to byla vydařená, mrkněte na fotky :)
pátek 14. května 2010
Štafeta OI v první třetině!
Celý maraton běžel také garant programu OI Michal Pěchouček (4:20:59), členové týmu ATG Tomáš Pevný (3:19:17), Ondřej Vaněk (3:43:57) a další. Všem ke skvělým výkonům gratulujeme!
A jak průběh závodu vidí přímo studenti?
Bára Chita Smolíková
Odstartování proběhlo ve velmi pomalém stylu díky mase běžců, zato o to déle jsem si mohla vychutnat chvilku slávy:) Prvních pár kilometrů se běželo hodně dobře, jen nejsem zvyklá na muže uspokojující svou potřebu po krajích trati. Po pár stovkách metrů jsem však pochopila…, naštěstí mě po shlédnutí fronty na wc volání přírody opustilo a tak jsem mohla vesele pokračovat. Později se moje běhání proměnilo v běh od jedné občerstvovací stanice ke druhé. Na 7. km jsem si začala říkat, jestli nejsem magor, že sem se do běhu sama ochotně nabídla. 8.km byl hodně kritický- nohy by běžely dlouho, ale docházel dech. 9.km byl o to horší, když jsem běžela kolem záchrany běžce. Naštěstí opodál stál Ondra, který kousek se mnou běžel a v podstatě mě vzpružil, takže jsem zvládla doběhnout do tunelu, zbavit se štafety a pak už si vydechnout…
Každopádně bylo super účastnit se takovéhle akce. Jen doufám, že do konce týdnu zvládnu zas normálně chodit :D
Petr Mezek
Štafetový kolík jsem dostal uprostřed tunelu za obrovského chaosu, takže považuji za svůj osobní úspěch, že jsem si Báry všimnul hned a mohli jsme si předat náramek bez problémů.
Teprve po vyběhnutí z oranžové tmy tunelu jsem zažil tu pravou maratonskou atmosféru. Kolem tratě houfy lidí co Vám fandí, tleskají a jinak povzbuzují. Tak oživlou krev jsem už velmi dlouho v sobě necítil a při vzpomínce na to se teď křením od ucha k uchu :-)
Chvílemi jsem si při závodě připadal jako na dálnici, pohled dozadu, zda mě nikdo nepředbíhá, pak zrychlení, předběhnutí a následné zařazení do svého pruhu. Takto jsem naháněl cenné vteřinky, ale ty se ve finále vůbec neprojevily, protože jako každý správný jedlík jsem na každé občerstvovačce musel ochutnat všechno, co tam dávají.
Není nad to vidět spoluběžící, jak potí krev a pomalu se hroutí, a já si tam v klídku vyklusávám, vesele se směju a cpu se banánem.
Jedinou výtku celé akci připisuji sám sobě, že jsem si pomotal ostrovy kolem Vltavy a nasadil finish předčasně. Když jsem téměř vítězoslavně doběhnul k ceduli 19km, tak to nebyl příjemný pocit :-) Ale také to nebylo nic, co by správný oík nezvládnul. Až do předávky štafetového náramku jsem si nemyslel, že někdy budu mít takovou radost, že uvidím Dejva. Předal jsem, zastavil se a padnul k zemi.
Suma sumárum: běžecká neděle se vydařila nad očekávání, děkuji spoluběžníkům a smekám před borci, co zvládli celý maraton.
David Moidl
Co se zážitků z akce týče, tak ty se dají jedním slovem shrnout jako...vlastně jedním ne, několika: naprosto super a vynikající ;)
Ideální počasí, bezproblémová organizace, ale především úžasná atmosféra pro mě z tohoto závodu udělaly nezapomenutelný zážitek, stejně jako chvíle, které k takové akci neodmyslitelně patří: mírná předstartovní nervozita, čekání na týmového kolegu, kdy každý běžec v černém triku se jevil být jím :), samotný běh s tolika jinými závodníky z různých zemí nebo třeba komická chvilka, kdy jsem se málem utopil…ne, nespadl jsem do Vltavy, jen jsem pil z kelímku za běhu ;)).
Maraton bych tedy zhodnotil jako akci nanejvýš podařenou a kdykoli bych se bez váhání zúčastnil zase :)
Ondra Fejfar
Běžet v neděli poslední úsek naší "OIácké" štafety byl pro mě fajn zážitek. Jakožto finišman jsem nejdříve povzbuzoval ostatní členy na trati a až poté jsem se začal chystat na svůj úsek. Mimochodem Bára, Petr a Dejv si vedli výborně a rozhodně se neflákali :-) Po předávce kouzelného náramku (imitující štafetový kolík) jsem tedy vyběhl na svoji závěrečnou část. Trochu jsem se toho obával, byl to první ostřejší běh po zranění kolene. Jenže ihned po ocitnutí se v závodě se mi udělalo "rudo před očima" :o) a já běžel naplno až do cíle! Koleno naštěstí vydrželo. Poslední stovky metrů Pařížkou ulicí za mohutného aplausu už byla jen třešnička na dortu. Musím ale dodat, že aplaus patřil hlavně těm, kdo dobíhali celý maraton, rozhodně si ho zasloužili.
***
Nutno podotknout, ze Ondra běžel svůj úsek tak rychle, že byl v cíli dříve, než se Bára, Petr a David stačili dopravit metrem z Anděla, taktéž do cíle na Ondrovo povzbuzování… :)
Už teď se těšíme na příští rok! :)
Všechny fotky z akce
čtvrtek 22. dubna 2010
MaratOncI OI - přijďte nás podpořit 9.května! :-)
V neděli 9. května vypukne (nejen) univerzitní maraton, kterého se jako štafeta zúčastní 4 studenti Otevřené informatiky. Níže Vám nabízíme jejich profil :) Věříme, že si nenecháte ujít báječnou maratonskou atmosféru a podpoříte nejen je, ale také garanta programu OI Michala Pěchoučka, který poběží celý maraton! :) BĚHU ZDAR :)
Petr MEZEK
Mezi Vás a algoritmy jsem se vyloupnul před dávnými jedenadvaceti lety a od té doby se snažím proniknout do tajů světa kolem sebe. I když se mi to s postupem času daří méně a méně (těch tajů je prostě moc), tak všem často ukazuji, že mám právě tolik zubů jako krokodýl.
K běhání jsem se dostal paradoxně díky mentální námaze, kterou čas od času praktikuji a hra na bezmyšlenkovitého robota je výborný relax.
Jelikož se mi během strastiplné cesty životem zalíbila číslíčka a vzorce, tak jsem se přidal do klubu mágů vystupujících pod šifrou OI a zde jsem, zatím zdárně živý, až do dnes.
V maratonu doufám ukážeme, že ajťáci nejsou jen bohapusté výpočetní jednotky žijící v temném sklepě.
Bára SMOLÍKOVÁ
Jakožto správná vesnická dívka se nezaleknu ničeho a maraton-štafeta je pro mě výzva. Hlavně běhání je pro mě přirozené. Od honění krav a slepic jsem plynule přešla
na dobíhání autobusů a jiných dopravních prostředků.
A jak jsem se vlastně dostala na OI? Když jsem se v 18ti rozhodovala, co dál dělat, byla pro mě otevřená informatika jasná volba, jelikož velmi dobře počítám kralíky (zejména jejich množení) a s počítači jsem občas dobrá kamarádka.
Ondra FEJFAR
Já běhám už snad odjakživa, tedy vlastně od té doby co jsem se poprvé postavil na nohy. Mezi ajťáky jsem sice již nějakou dobu považován trochu za exota, to mě ale nijak nevadí! :-) Naopak když si dám párkrát týdne pořádně "do těla", tak vyženu z hlavy všechny chmury a naberu novou energii nejen na učení.
Když jsem se dozvěděl o možnosti proběhnout si část Prahy pod "světoznámou značkou" OI (brzy jistě díky nám bude), nedalo se odmítnout! Rád tak pomůžu zbořit mýtus o líných kybernetech a ajťácích :-)
David MOIDL
Výpis z databáze agentů OI:
ID: 372426
Jméno: David
Příjmení: Moidl
Věk: 19
Bydliště: ( - nemáte dostatečné oprávnění - )
Přiřazení: Top-level agent
Aktuální mise: Zvládnout maraton
Popis:
I přesto, že jsem v jádru osoba poměrně líná, není mi žádný sport vyloženě cizí. Svého času jsem (poměrně úspěšně) provozoval závodně plavání, přičemž v současnosti sportuji jen rekreačně. Běhání sice nikdy nebylo přímo mou doménou, ale díky nutnosti dojíždění na střední školu jsem získal poměrně slušnou praxi v běhu na krátkou vzdálenost(především pak ve sprintech na dojíždějící tramvaj či odjíždějící vlak).
Na maratonovou štafetu jsem se přihlásil, abych okusil i odvrácenou stranu tohoto sportu, tedy běh na delší vzdálenost. Od té doby se soustavně připravuji a věřím v dobrý výsledek.
tým maratonců OI pohromadě :)
Přijďte nás podpořit, tato akce má vždycky super atmosféru, nebudete litovat :)
středa 21. dubna 2010
Výzkumníci z NASA spolupracují s ATG
V období od listopadu 2009 do března 2010 pobýval v Agent Technology Center (součást katedry kybernetiky FEL ČVUT) výzkumník a manager Harry Swenson z NASA Ames High Density Research Brand. Harry se ve své kariéře zabývá výzkumem automatického řízení letového provozu v okolí letišť, tedy v tzv. terminal area, konkrétně problémem zvýšení propustnosti této oblasti a tím pádem zvýšení efektivity využívání letového prostoru.
V NASA působil Harry Swenson jako Principal Investigator projektu Next Generation Air Transportation System (NEXTGEN), zabýval se plánováním a návrhem tohoto projektu za stovky milionů dolarů. Harry přijel do ATG za účelem studia systému AgentFly a integraci nejnovějších poznatků z air traffic managementu, scénářů a nápadů.
Prototyp AgentFly je v současné podobě schopen simulovat stávající leteckou dopravu a mohl by se stát nástrojem používaným při vývoji NEXTGEN konceptu.
čtvrtek 1. dubna 2010
Národní Centrum excelence Antonína Svobody
Během několika let vznikne v dejvickém univerzitním kampusu Český institut informatiky a kybernetiky s názvem Centrum excelence Antonína Svobody.
Cílem projektu je soustředit český výzkum a vybudovat národní výzkumné laboratoře pro špičkové odborníky v informatice a kybernetice. Mimo jiné zde bude sídlit také několik kateder FEL. Už dnes se s architekty plánují detaily prostor a umístění jednotlivých pracovišť, která obsadí 450 výzkumných pracovníků.
Jedním z tvůrců návrhu na vytvoření CEAS je prof. Vladimír Mařík, zakladatel a vedoucí katedry kybernetiky FEL ČVUT, jejíž týmy mají v oblasti výzkumu vynikající výsledky. Právě vznik Institutu by měl tyto výsledky a ČVUT zviditelnit u nás i ve světě, podpořit výchovu doktorandů a přilákat pozornost špičkových odborníků ze zahraničí.
Komplex bude tvořen třináctipatrovou budovou a kongresovou částí. V horních patrech budou laboratoře, vědecká a administrativní pracoviště. Přízemní patra mají sloužit k stálé prezentaci výsledků výzkumu, počítá se také s univerzitním Inkubátorem. Vytvořením zázemí pro velké firmy (Microsoft, IBM, Honeywell apod.) zde dojde k přímému propojení výzkumu a praxe doslova pod jednou střechou.
A proč Antonín Svoboda? Byl světově uznávaným průkopníkem kybernetiky. Studoval a působil na ČVUT, jeho jméno je spojováno například se vznikem prvních počítačů. U nás zůstala jeho práce nedoceněna, emigroval do USA a až v roce 1999 byl In memoriam oceněn státní medailí Za zásluhy 1. stupně.
Kromě toho, jak říká prof. Mařík - Svoboda je symbolické jméno a vyjadřuje i svobodné mezinárodní technické bádání, které zde bude probíhat.
neděle 28. března 2010
0I Intr0 2010
pondělí 1. března 2010
Výherci soutěže Google (vyhlášené v rámci předmětu A4M33VIA) představují své oceněné semestrální práce
Jan Kubový
(kubovja1@fel.cvut.cz)
Moje práce se týkala aplikace pro odesílání SMS pro systém Android. Podle zadání měla aplikace splňovat: odesílání SMS, výběr telefonního čísla ze seznamu kontaktů, ruční zadání čísla, historie odeslaných SMS. V rámci soutěže měla implementovat nějakou funkcionalitu navíc a tou mojí bylo šifrování. Byly dva typy šifrování: Symetrické pomocí hesla pro uložené SMSky a asymetrické pro odesílané SMSky.
Jelikož se SMSky ukládají do systémového uložiště (content://sms), kam mohou mít přístup i jiné aplikace v mobilu, případně uživatel chce zabránit čtení zpráv při odcizení mobilu, může jednotlivé konverzace šifrovat pomocí hesla (konverzace jsou všechny zprávy odeslané nebo přijaté z jednoho telefonního čísla). Když pak chce konverzaci zobrazit, musí nejprve ono heslo zadat. Nově příchozí/odchozí zprávy do zašifrované konverzace se automaticky šifrují.
Každá SMS zpráva je po GSM síti odesílána jako prostý text. Proto jsem navíc implementoval i šifrování odesílaných zpráv. To má podmínku, že jak příjemce, tak odesílatel, musí mít nainstalovanou tuto aplikaci. V první části příjemce šifrovaných odešle svůj veřejný klíč odesílateli (v menu tlačítkem "Odeslat klíč"). Ten se rozkouskuje do SMS zpráv a odešle. Pokud odesílatel klíč přijme v pořádku, bude mu před příštím odesláním SMS zprávy nabídnuto, zda se má zpráva šifrovat. Pokud zvolí, že ano, pak se zpráva zašifruje veřejným klíčem příjemce a odešle. U příjemce se takto šifrovaná zpráva automaticky dešifruje po přijetí. Odeslané zprávy se šifrují veřejným klíčem příjemce ze dvou důvodů: a) pokud by tomu bylo naopak, nemáme úplnou jistotu, že druhá strana má náš veřejný klíč, b) odeslané šifrované zprávy od různých odesílatelů můze rozšifrovat jen příjemce. Z toho vyplývá, že pokud chtějí obě strany přijímat a odesílat šifrované zprávy, musí si oba navzájem poslat své veřejné klíče. Vlastní veřejný a soukromý klíč se generuje při prvním spuštěni aplikace.
Hadoop
Petr Zadražil
(zadrape1@fel.cvut.cz)
Jako téma semestrální práce z předmětu A4M33VIA jsem si vybral vytvoření distribuovaného výpočtu pomocí algoritmu MapReduce. Hlavní motivací bylo vyzkoušet si, jak se s MapReduce pracuje v praxi. Zadáním bylo vytvořit aplikaci pro tvorbu reverzního indexu výskytu slov v souborech.
Zjednodušeně se jednalo o vygenerování abecedně seřazeného seznamu, který má pro každé slovo uložené počty a pozice jeho výskytů v jednotlivých souborech. Celý problém byl rozdělen na tři části s přesně specifikovanými vstupy a výstupy, takže nebylo moc prostoru pro nějaké inovativní použití.
Jelikož nám Google nemohl „zapůjčit“ zdrojové kódy svého MapReduce, byli jsme nuceni použít Open Source projekt Hadoop. Ten je celý napsaný v Javě, navíc obsahuje i implementaci distribuovaného filesystému a BigTable. Hadoop se ovšem velmi rychle vyvíjí. A to tak rychle, že dokumentace a příklady dostupné na webu jsou z velké části zastaralé. Těžiště samotné práce nakonec bylo v pročítání zdrojových kódů a přicházení na způsob, jakým celý systém pracuje.
Po dokončení a otestování na malých datech jsem se rozhodl vyzkoušet zpracovat data české Wikipedie (300MB dat). Čekalo mě však překvapení v podobě nedostatku paměti a dlouhého načítání překladových slovníků.
Problémy se však podařilo odstranit a nakonec jsem se s časem dostal na únosnou hranici 23 minut. Hlavní využitelnost této aplikace spočívá v indexování webových stránek či jiných dokumentů s využitím škálovatelnosti, kterou algoritmus MapReduce poskytuje.
pátek 26. února 2010
První akce GUG ČVUT o rozšířeních pro Google Chrome a Firefox měla úspěch
V pondělí 22. února se na ČVUT FEL uskutečnila za podpory GUG.CZ první akce Google User Group ČVUT. Martin Hassman a David Majda na ní porovnali tvorbu rozšíření pro prohlížeče Google Chrome a Firefox. Ve skoro 90 minutové přednášce se nejprve Martin Hassman postaral o "teoretický" úvod, ve kterém popsal jak se rozšíření tvoří v Google Chrome a v čem se liší od rozšíření pro Firefox. Poté se slova ujal David Majda a v přímém přenosu naprogramoval pěknou Chrome extenzi pro single-click publikování citací na Twitter. Soudě podle ohlasu a množství dotazů bylo publikum, čítající téměř 80 návštěvníků, spokojeno.
Z přednášky je k dispozici videozáznam, slidy, zdroják k vytvořenému rozšíření a samotné rozšíření.
GUG ČVUT má ambici pořádat akce tohoto typu pravidelně. Aktuální dění můžete sledovat jak na blogu, tak na Facebooku a budeme rádi, když přispějete nápady na témata a aktivity, které byste v rámci GUG ČVUT chtěli v budoucnu vidět.
Z tým GUG ČVUT,
Michal Jakob
středa 24. února 2010
Volitelný předmět "Umělé bytosti" na MFF UK
Předmět v rozsahu 2+1 je zakončen zápočtem a zkouškou. První přednáška bude již tento pátek 26.2. od 9:00 v místnosti S4, Malostranské nám., MFF UK.
Po úspěšném absolvování bude předmět studentům magisterského programu Otevřená informatika uznán jako volitelný předmět.
Bližší informace Cyril Brom (MFF UK) a Michal Jakob (FEL ČVUT).
úterý 16. února 2010
Google User Group ČVUT startuje přednáškou porovnávající tvorbu rozšíření pro prohlížeče Google Chrome a Firefox
První akce GUG ČVUT se uskuteční už příští pondělí 22.2. v 18:15 v místnosti KN:E-301 (bývalá K9) na FEL ČVUT Karlovo náměstí 13 (budova E). Martin Hassman a David Majda na ní ve své přednášce porovnají základní principy tvorby rozšíření (extensions) pro prohlížeče Google Chrome a Firefox. Detailně se zaměří na tvorbu rozšíření pro Google Chrome, ukáží jejich možnosti a předvedou i vytvoření jednoho rozšíření naživo. Přednáška je navázaná na probíhající velkou vývojářskou soutěž "Top Extensions" o cestu na Google I/O a další ceny. Na akci je nutné se registrovat zde.
Připomeňme, že studenti programu Otevřená informatika mají možnost zapojit se v rámci svých ročníkových, bakalářských a diplomových prací do projektů přímo podporovaných firmou Google, a to jak v oblasti mobilních technologií, tak sociálních sítí. Budeme rádi, když nově vzniklá komunita GUG ČVUT tyto možnosti doplní a stane se v budoucnu líhní mnoha inovativních projektů a nápadů.
Za organizační tým GUG ČVUT,
Michal Jakob
středa 10. února 2010
A4M33PAH Kurz plánování a hry s expertem z Technionu
Technion je excelentní technická univerzita v Haifě, která je líhní špičkových informatiků a patří do TOP 30 univerzit na světě v inženýrských a přírodovědných disciplínách. Právě proto se v Haifě koncentrují výzkumná a vývojová centra firem jako je Google, Yahoo! nebo IBM Research Lab. OI se podařilo získat hostujícího přednášejícího Carmela Domshlaka pro předmět Plánování a hry, který se přednáší v rámci oboru a minoru Umělé inteligence. Carmel patří mezi absolutní světovou špičku v oblasti automatického plánování a umělé inteligence. Před tím než nastoupil na Technion, pracoval na Cornell University ve Spojených státech.
První část předmětu orientovanou na plánování bude Carmel přednášet netradičním blokovým způsobem v týdnu 22. února do 26. února a to v pozdně odpoledních hodinách. Tato výuka bude organizována anglicky. V následujících dvou týdnech bude Michal Pěchouček poskytovat konzultace (bude odpovídat na dotazy) k odpřednášené látce. Ačkoliv není účast na přednášce v OI povinná, je absolvování přednášek zcela zásadní pro nabytí potřebné znalosti. Cvičení bude organizováno klasickým, neblokovým způsobem a bude v češtině. Druhou (menší) část týkající se her bude přednášet Michal Pěchouček v závěru semestru.
Rozvrh přednášek 22.- 26.2.2010:
Po: 16:15 - 17:45 (T2:C3-54)
Út: 16:15 - 17:45 a 18:00 - 19:30 (KN:E112)
St: 16:15 - 17:45 a 18:00 - 19:30 (KN:E112)
Čt: 16:15 - 17:45 a 18:00 - 19:30 (KN:E112)
Pá: 11:00 - 12:30 a 12:45 - 14:15 (KN:G205)
za Tým OI
Michal Pěchouček
Google Android OI
pondělí 1. února 2010
Nový volitelný předmět Corporate Performance Management
Svou náplní splňuje požadavky na akademickou certifikaci společnosti IBM (studenti mohou získat po absolvování oficiální akademický certifikát) a je vyučován vybranými univerzitami zapojenými do akademické iniciativy společnosti IBM.
Absolvent předmětu bude mít základní náhled na problematiku řízení výkonnosti podniku, tzv. performance managementu. Předmět jde za hranice problematiky business intelligence, která se zaměřuje na podání vysvětlení proč se něco určitým způsobem děje (pomocí nástrojů reportingu a analýzy). Studentům je představena navazující disciplína performance management (někdy též corporate performance management), která dává odpověď nejen na otázku, proč se něco děje, ale i na otázku co a jak bychom měli dělat (modelování, plánování, forecasting a what-if analýzy), aby se vzniklá situace změnila.
Téma Corporate Performance Management (CPM) je relevantní pro všechny firmy a společnosti, bez ohledu na oblast působnosti. Studenti se s ním v praxi dříve nebo později vždy setkají. Každá společnost totiž využívá analytické informace (analýza profitability a výkonnosti pro finanční plánování), manažerské informace pro CFO (finančního ředitele) a finanční týmy (rozpočty, statutární reporting, finanční výkazy pro management) a také manažerské informace pro členy vedení a rozhodovací týmy. Požadavky v praxi většinou kladou lidé, kteří technologii neznají a naopak výstupy a nástroje připravují lidé, kteří běžně nerozumí obsahu. To pak ve většině případů vede k nekomplexním nebo chybným výstupům.
Studentům je v úvodní části předmětu představen koncept performance managementu a architektura řešení. Rozsah problematiky je demonstrován na praktické případové studii. V druhé části předmětu studenti zpracovávají samostatně modelové zadání problému, včetně konkretizace úvodních požadavků, analýzy jednotlivých aspektů řešení, jejich modelování až po závěrečné vytvoření OLAP kostky a prezentaci finálního výstupu. Jednotlivá cvičení jsou koncipována jako konzultace a semináře pod vedením zkušeného odborníka ze společnosti IBM a Centra znalostního managementu FEL.
Cílem předmětu není technologické pojetí problematiky (nástroje, architektura, programování), ale naopak pochopení praktické stránky využívání CPM a vytvoření přechodového „můstku“ mezi těmito dvěma světy. Předmět je koncipován jako rozšíření technologického pohledu na problematiku o analytický, obchodní a manažerský přístup. Je postaven na reálných příkladech řešení požadavků byznysu pomocí IT a praktická část bude probíhat na technologii IBM Cognos.