pondělí 13. července 2009

Google Chrome

Nový operační systém nabízený firmou Google je ještě daleko od uvedení na trh, ale už stačil vzbudit poměrně širokou diskuzi, ačkoliv technických informací o jeho vlastnostech je zatím extrémně málo.

Zajímavá a očekávatelná je filosofie nového systému - bude se jednat o kombinaci jádra Linuxu a odlehčené uživatelské vrstvy založené na prohlížeči Chrome. Cílové vlastnosti jsou lehkost, efektivita, snadná udržovatelnost a rychlý start. Pravděpodobně se tedy nebude jednat o plnohodnotnou nahrážku operačního systému Linux, OSX či Windows, ale o alternativu nabízející možnost rychlé a efektivní práce online, s pravděpodobně omezenými možnostmi lokální instalace aplikací a uživatelských úprav.

Na koho je takový systém cílen ? Podle prohlášení Googlu je cílen na netbooky, a tam má být nasazen ve druhé polovině roku 2010. Může být rovněž s výhodou nasazen v prostředí podnikových sítí (například v bankách), kde dnes už velká část operací probíhá v prostředí webových aplikací v rámci intranetu a nasazení jednoduchého systému by mohlo pomoci snížit náklady, využívat lépe (déle) hardware a omezit bezpečnostní rizika. Zajímavá je také možnost jeho provozování ve spojení s virtualizací, kdy může podstatně zvýšit bezpečnost využívání webu a omezit hrozbu malware, pokud budou uživatelé používat Google Chrome OS jako browser v odděleném, dedikovaném systému.

Spekulujme ale dále. Zajímavější otázkou je to, co může nový operační systém přinést Googlu. Primárním cílem je nepochybně dát uživatelům do ruky prostředí, kde budou hrát webové služby prim, bez významné role instalovaných aplikací, a tak je pevněji připoutat ke službám nabízeným googlem a dalšími poskytovateli online. Snížení ceny celého počítače a možné nahrazení platby za OS poplatkem za správu dat, používání aplikací a další služby může být pro Google přirozeným krokem, jak si zajistit významný a stabilní zdroj příjmů nezávislý na online reklamě.

Zajímavý může být odhad toho, jak se nástup nového operačního systému projeví v Microsoftu. Zatímco Google Android je konkurencí Windows Mobile, tak Google Chrome se začíná vymezovat přímo proti klíčové aktivitě Microsoftu, jeho operačním systémům. Nestaví se zatím jako přímý konkurent, ale spíše jako zajímavá alternativa a komplikuje tak boj Microsoftu o získání nových trhů na úrovni netbooků.

Zajímavé jsou i alternativní systémy, vesměs založené na jádru Linuxu - kromě známých mainstreamových distribucí i specializované distribuce jako je moblin (podporovaný Intelem) nebo jolicloud.

Bude zajímavé sledovat jak to celé dopadne a zda se nový systém dokáže prosadit. Historie zatím mluví spíše proti - neblahá zkušenost síťového počítače z devadesátých let nebo mizivé prodeje internetových tabletů mluví spíše proti, ale není vůbec vyloučeno, že doba pro podobný koncept už dozrála. Pro Google bude klíčový model offline práce pomocí Gears frameworku (který je zatím skutečně beta). Bez něj, a bez (nijak nekomentované) možnosti lokální instalace aplikací a správy dat to bude mít nový systém hodně těžké.

1 komentář:

  1. Celé mi to připomíná filosofii Apple a jejich iPhone. Ten také provozuje nějaký systém, ale veškeré aplikace jsou jakési widgety, používající nějaké to API. Google to udělá stejně - zpřístupní API skrze jejich Chrome browser a aplikace pak budou také jen widgety. Tím odstíní operační systém a pak budou moci všechny aplikace běhat na čemkoli, pro co Google udělá Chrome.
    Osobně si ale myslím, že to nebude žádná bomba :-)

    OdpovědětVymazat