pondělí 11. března 2013

Jakub Podlaha: EBEC European BEST Engineering Competition 2012 Praha/Graz

Přibližně před rokem jsme se s kamarády přihlásili do soutěže EBEC (European BEST Engineering Competition). Soutěž se konala v Technické knihovně a až do začátku jsme věděli jen, že jsou dvě kategorie: Case Study a Team design. Soutěž pořádá každoročně studentská organizace BEST Praha. Jako soutěžící v části Team design jsme dostali za úkol navrhnout model domu s dobrým prosvětlením, inovativním designem a dalšími parametry. Výsledek bylo třeba také patřičně odprezentovat zástupcům BESTu a sponzorských firem Škoda, Novell a Humusoft. Mno, abych to zkrátil.
Jako správní FELáci jsme zahrabali v paměti po kurzech optimalizace a přes lineární programování jsme se vyoptimalizovali až k postupu do středoevropského kola v Rakouském Grazu. Krom postupu nám obrovskou radost udělala samotná výhra: Škodovka nám na týden věnovala zbrusu nové Citigo. Každý jsme si udělali pěkný výlet a psychicky se pomalu připravovali na druhé kolo EBECu. Po prozkoumání cen za dopravu do Grazu jsme zvolili jako nejlevnější variantu pro čtyřčlenný tým vypůjčený vůz. Pro ekonomicky smýšlející jedince bych rád dodal, že to opravdu vyšlo levněji než doprava vlakem. Bohužel únava po cestě a stres z trucujícího (čti nestartujícího) vozu pravděpodobně razantně ovlivnil naše konání v soutěži. Ale postupně.
Soutěž se konala v nádherném areálu školy Landwirtschaftliche Fachschule Haidegg v Grazu. Brzy po příjezdu všech účastníků následovalo pohoštění, odpočinek a o dopoledních hodinách představení pořadatelů a soutěžících a zadání v obou kategoriích. Kategorie Team Design dostala zadání.. wait for it.. "Gramofon". Tedy postavit gramofon. Ze dřeva, papíru, provázku, plechovky od piva, cihly a řady dalších domácích zbytků. Soutěž začínala ještě ten den na večer a trvala non-stop 24 hodin. Průběh soutěže nebudu dlouze popisovat. Na začátku se myslilo a kreslilo, pak kutilo, řezalo, pak se nakupovali další komponenty za herní peníze, přišla nás navštívit rakouská televize, chvíli se spalo (po cestovní únavě), ale ne zas tak moc, mno a hlavně se spěchalo, protože 24hodin je na jeden gramofon, dámy prominou, prdlajs.
Večer po ukončení soutěže byl program po několika skupinách. Komu se co zalíbilo. Společenské hry, Star Wars včetně drinking-game, nebo se prostě dát s někým do řeči. Ti vyčerpanější šli dobít baterie do tělocvičny, kde jsme nakonec všichni na žíněnkách rozložili spacáky. Následující den jsme se formou discovery-game seznámili s Grazem a v átriu Technische Universität Graz kousek od centra se prezentovaly výsledky každého z týmů. Jak dopadl jeden z vítězných týmů se můžete podívat na videu.
Náš tým doplatil na únavu materiálu a mimo jiné i únavu naší. Večer jsme se všichni sešli na international party, vytáhli svoje národní pokrmy a nápoje. Hostina se postupně přelila v diskotéku a končila až všeobecnou společenskou únavou =D Další den dopoledne už jsme se jen rozloučili a vydali k domovu. Ty šťastnější čekalo finální, celoevropské kolo soutěže v Chorvatském Zagrebu. Nám zbyly alespoň vzpomínky a pár nových přátel.

odkazy:
http://ebec-praha.cz/
http://ebec-central.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/European_BEST_Engineering_Competition
https://www.facebook.com/EbecPraha
http://www.facebook.com/ebeccentral

Jakub Podlaha
student OI, momentálně v Texasu

Zde
už probíhá přihlašování do letošního ročníku!

Žádné komentáře:

Okomentovat