čtvrtek 23. dubna 2009

Otevřená informatika a její místo na ČVUT

Včera (22.4.) senát ČVUT schválil založení Fakulty informačních technologií. Berme to pozitivně. Situace na ČVUT v oblasti informatiky vykročila jasným směrem. Přejme týmu prof. Tvrdíka úspěch a hodně energie při rozjíždění fakulty.

ČVUT je technická univerzita, která si klade za cíl být vyhledávanou a oblíbenou školou, na kterou se bude hlásit hodně studentů a která jich také bude hodně vzdělávat. ČVUT je také odhodlána vyjít vstříc aktuálním požadavkům průmyslu a dynamicky přizpůsobovat nabídku studijních programů. Na druhou stranu ČVUT má tradici výzkumné university orientované na vědeckou kvalitu a věhlas. Na ČVUT existují centra, která dosahují v jednotlivých výzkumných oblastech vynikajících výsledků, srovnatelných se světovou špičkou. ČVUT bude v budoucnosti nabízet výukové produkty reagující na aktuální širokou poptávku po vzdělání stejně tak jako výběrové, specializované programy vycházející z dlouhodobě budované prestiže ČVUT v jednotlivých technických a vědních disciplínách.

Z tohoto důvodu tvrdím, že na ČVUT existuje prostor jak pro výuku realizovanou Fakultou informačních technologií tak pro program Otevřené informatiky na FEL. Pedagogové, kteří připravili OI jsou převážně badatelé a profesionálové z oblasti informatiky a lidé se zkušenostmi z nejlepších světových univerzit. Tito lidé jsou připraveni předat znalosti nasbírané během svého profesního života a vychovávat novou generaci informatiků. Také však budou svá renomé a svůj profesní kredit spojovat s nově budovanou značkou Otevřené informatiky. Tito lidé chtějí pracovat s vynikajícímu studenty, kteří jsou vysoce motivováni budovat si vysoce kompetitivní teoretickou znalost a pracovat na svém odborném růstu formou zajímavých projektů.

Otevřená informatika se všem omlouvá, ale potřebuje přijímací zkoušky. Kvalitní, férové a výborně organizované přijímací zkoušky považujeme za velmi důležitou součást programu. Zatímco jiné programy chtějí oddělit studenty schopné dokončit studium od studentů, kteří na to nemají během prvního ročníku, Otevřená informatika má jinou strategii. Považujeme za klíčové aby program formou přijímacích zkoušek odpovědně komunikoval se zájemci o studium. Těm, kteří se na studium výběrového programu nehodí, ušetří přijímací zkouška půl rok nebo rok státem placeného školného. Na druhou stranu se učitelé v prvním ročníku budou moci zkoncentrovat na výuku kvalitních a motivovaných studentů. Přijatí studenti budou již od prvního dne mít s pedagogy společný cíl: budovat značku Otevřené informatiky na ČVUT. 

2 komentáře:

  1. Zdravim, ja jako pracujici stredoskolak (programator samouk), absolvent stredni ekonomicke skoly, vidim prijimaci zkousku jako velikou prekazku. Osobne mam velikou touhu vystudovat vysokou skolu a na FELu jsem absolvoval jeden semestr Informatiky. Bohuzel predmety jako Elektricke obvody a Matematika byly pro me neabsolventa gymnazia/stredni prumyslove skoly nemozne zvladnout. Proto jsem si myslel, ze s novym programem se tato 'prekazka' zrusi, bohuzel koukam, ze tomu tak neni.

    OdpovědětVymazat
  2. Na FEL v soucasne dobe koexistuji dva informaticke programy - vyberova OI a prakticky zamereny program STM, ktery bude podstatne mene selektivni pri vyberu studentu a predpiokladame, ze podstatna cast z nich nastoupi bez prijimacek.

    Elektrickych obvodu se ani v jednom obavat nemusite, obtiznost je alespon v pripade OI orientovana jinak, do urovne abstraktnich schopnosti algoritmizace a matematickeho uvazovani.

    Martin Rehak

    OdpovědětVymazat