pátek 17. prosince 2010

Středoevropské kolo soutěže ACM a studenti OI - jaké to bylo? :-)


(...o tom, jak pátek 19.11., avizovaný v našem minulém článku, konečně nastal a jak se naše vítězná skvadra vydala do Polské Wrocławi hájit barvy ČVUT.)

V poměrně optimistické náladě jsme se naskládali do autobusu, zamá
vali modré budově a vyrazili směr Polsko. Cestou jsme testovali svoje GPS přijímače a věnovali se podobným radovánkám. Česká část cesty proběhla bez problémů. Krátce za zasněženými hranicemi jsme potkali všetečného celníka, který se velice zajímal o naše doklady. Žádný nelegální imigrant se však soutěže nezúčastňoval, takže jsme mohli vyrazit dále. V Polsku už nebyla dálnice, museli jsme tedy zpomalit, přesto jsme však za pár hodin dorazili do Wrocławi - města ostrovů a mostů.

Druhý den jsme měli dopoledne volno, vyrazili jsme tedy na prohlídku města. Vzhledem k charakteru akce a vlastně i města se to neobešlo bez prozpěvování hymny teorie grafů: “Přes Pregolu sedm mostů stálo”. S pomocí Ondrova chytrého mobilu jsme zkoušeli Geocaching, avšak i přes usilovné hledání se nám nepodařilo najít více než jednu “keszku”. Odtud jsme pokračovali k Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego kvůli registraci a samozřejmě na výborný oběd.

Odpoledne jsme se zúčastnili slavnostní zah
ajovací ceremonie a testovacího kola. Obojí vypadalo podobně jako na CTU Open, koho to tedy zajímá, ať si znovu přečte první odstavec našeho minulého článku :-). A pak už jsme spěchali do hotelu, pro plavky, ručníky a drobné złoté na autobus a zakončili jsme den příjemným několikahodinovým pobytem v místním aquaparku, jedním z největších v Polsku.

V neděli probíhala
od časného rána soutěž. Tentokrát jsme dostali zadaných deset úloh (http://cepc10.ii.uni.wroc.pl/problems.html), které jsme museli vyřešit v limitu pěti hodin. Jednalo se o vyřešení každodenních problémů občanů daleké země zvané Ardenia. A protože je tato země zasazena do fantasy světa, nebyly tyto problémy ani trochu podobné problémům našim - bylo třeba bourat magické věže, plánovat napájení draka z jezer, rozdělovat rytířům válečné koně nebo vyvolávat palindromická kouzla...

Programovali jsme, až se z nás kouřilo, nemohli jsme však žádnou z úloh dotáhnout do zdárného konce, dokud nás nezachránil Vojta, objeviv jednu drobnou chybku. Přidali jsme chybějící znak, odevzdali a začali jásat - dostali jsme první balónek za vyřešenou úlohu G. Opět se ukázala pravdivost tvrzení “Pro oči nevidí”, ale v této soutěži
jsme si bohužel nemohli odskočit na hodinku vyčistit hlavu... Měli jsme rozdělaných ještě několik úloh, avšak už jsme nestihli dokončit do odevzdatelného stavu. A tak nás konec zastihl, psychicky i fyzicky zničené, s pouhým jedním balónkem. Avšak připsali jsme si jedno kuriozní prvenství - byli jsme jediným týmem, který dostal “Compile-time Error”. I mistr tesař se někdy utne a překlep se může vloudit kamkoliv... :-)

Po soutěži proběhla diskuze řešení úloh. Ukázalo se, že organizátorům se nepodařilo splnit ani jeden z jejich záměrů - aby každý tým vyřešil alespoň jednu úlohu a aby každou úlohu vyřešil alespoň jeden tým. Například první dvě úlohy nevyřešil nikdo. Paradoxní na tom je, že náš tým je ani nezkoušel, ale kdybychom se do nich pustili, nejspíše bychom je vyřešili, šlo prakticky o jednoduchou matematiku/optimalizaci...

Po závěrečné ceremonii s vyhlášením výsledků jsme už si jen užili rozlučkovou večeři v podobě rautu a vyrazili směrem k hotelu a autobusu a nabrali kurz Praha, kam jsme se vrátili okolo nedělní půlnoci.

Web CERC - Cent
ral European Regional Contest naleznete na http://cepc10.ii.uni.wroc.pl

Autoři: Ondra Hrstka, Karel Lebeda a Vojta Křížek

Žádné komentáře:

Okomentovat