pondělí 6. února 2012

Jsem rád, že tu jsem a šel bych do toho ZNOVU :-) Vojta Uhlíř OI student o Erasmu

Vojto, jsi už semestr na Université de technologie de Troyes (www.utt.fr), jak se Ti ve Francii líbí? Šel bys do toho znovu?
Ahoj, jsem tady už víc jak půl roku a Francii a francouzštinu jsem si určitě oblíbil a jsem nesmírně rád, že jsem tady. Jsem tu na rok, takže mě ještě druhý semestr a celkově druhá půlka pobytu čeká. Rozhodně bych šel do toho znovu a rozhodně nelituji.
Doporučil bys ostatním studentům výjezd na Erasmus?
Odjezd d
o zahraničí, resp. na pobyt na Erasmus bych jednoznačně doporučil! Pokud máte rádi cestování a jazyky, je to obrovská a jedinečná příležitost. Z vlastní nynější zkušenosti bych rozhodně doporučil odjet na celý rok. Když už, tak už, ne? Rok se možná zdá předem dlouhý a jeden semestr akorát, ale úplný opak je pravdou. První semestr uteče jak voda, nasáváš všechny možné zkušenosti a informace kolem tebe. Pokud tě netíží nějaké životní závazky, je lepší jet na rok a po půlce se těšit na zbytek, kdy už víš co a jak. Stejné je to s jazykem. Francouzštinu jsem trochu uměl, ale pořádně jsem se jí mohl věnovat až právě tady. A ten půlrok je spíš jen na takový rozmluvení.
Potkáš ohromné množství nových kontaktů, lidí a přátel z celého světa.
S tím i jejich zvyky, kulturu, gastronomii atd..
Bylo náročné všechno to vyřizování/papíování, než jsi do Troyes mohl skutečně vyrazit?
Upřímně... docel
a ano. Ale neříkám to, abych někoho odstrašil, spíš na rovinu. Protože to za to prostě stojí. Není nic horšího, než to kvůli tomu vzdát. Není to nic nemožného, jen je potřeba se obrnit trpělivostí, obíhat profesory a zjištovat informace. A odměna za tu námahu je přece obrovská! Co se týče vyřizování potřebných dokumentů zde na škole, mám to štěstí že International Office na UTT je velmi nápomocný a lidi jsou zde nesmírně ochotný. UTT je známá zahraničními studenty, snaží se jim všemožně vyjít vstříc.
Jak zvládáš pobyt finančně? Dá se vyžít z grantu od programu Erasmus?
Dá se to zvládnout. Určitě to chce prodiskutovat s rodinou a mít její finanční podporu. Úroveň stipendia bych tak řekl je na nižší přijatelný hranici. Jsme stále v Čechách, takže porovnání se stipendii ostatních Evropských států či snad jiných států světa je hodně špatné.
Myslím si, že by podpora školy resp. státu pro výjezdní studenty mohla být podstatně vyšší. Přece jen je to další forma propagace a investice..
Má pobyt nějaká negativa?
Ani s kamarádem jsme na žádný nepřišli.
Stihl jsi procestovat nějaká místa i mimo Francii?
Procestoval jsem severozápadní Evropu během zdejších podzimních prázdnin. Byl to nezapomenutelný zažitek. Pronajatým autem jsme v mezinárodním osazení Čech, Australan, Španěl a Brazilec projeli sever Francie - úžasné opatství na ostrově mont St. Michel, pláže invaze z roku 1944 v Normandii, Belgii, Holandsko a Lucembursko. Brusel mě zklamal, Amsterdam osnil. Co se týče Francie, tak samozřejmě jsem byl již několikrát v Paříži, jednou i s přáteli, co mě přijeli navštívit z Čech. To je také velká výhoda Francie, autem jste tu od nás za pár hodin. Dále pak po zdejším okolí, neboť Troyes se nechází v kraji Champagne, kde se vyrábí TO pravé šampaňské.
Když se vrátíme ke studiu – co se ti líbí (styl výuky, pedagogové…) a doporučil bys, aby se zavedlo i na OI?
Koncept výuky je podobný - přednášky + cvičení. Pedagogové jsou zde více přístupnější, celkově příjemnější a všichni teda používají a čtou emaily. Celkově je v předmětech hodně prezentací a pracuje se na různých projektech jdoucích skrz celý semestr od začátku do konce. Je to výrazně lepší než nějaké semestrálky do šuplíku na posledních pár týdnů semestru. Známka se skládá z různých částí práce v semestru s velice racionálním procentuálním ohodnocením. Zkoušky jsou jen písemné pro všechny, bez nějaké ústní části. Myslím, že je to tak lepší.
Máš nějaký vzkaz pro čtenáře blogu?
Rádi cestujete? Chcete si jeden jazyk zdokonalit nebo třeba pořádně naučit další? Chcete získat trochu jiný náhled na studium, poznat přátelé z celého světa a nabrat hromadu nových zkušeností a neuvěřitelných zážitků? Podejte si přihlášku na Erasmus nebo na jakýkoli jiný výjezdní program. Nebudete litovat. Získáte něco, co Vám rozhodně život doma za pecí nedá. Jsem rád, že tu jsem a šel bych do toho ZNOVU.

Vojto, moc děkuji za rozhovor!
Veronika Šínová

Kontakt na Vojtu je:
uhlirvoj@fel.cvut.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat